Do 20. podlaskich szkół trafią mobilne pracownie, laptopy, i roboty edukacyjne


Pracownie mobilne, laptopy, roboty edukacyjne i zestawy do prezentacji trafią do dwudziestu podlaskich szkół. To wszystko w ramach pilotażowego projektu podnoszącego kompetencje cyfrowe mieszkańców naszego regionu. Zostaną również zorganizowane zajęcia dla uczniów. Nauczyciele przejdą natomiast odpowiednie szkolenia.

Wartość projektu to ponad 3,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP).

– Jeszcze przed pandemią negocjowaliśmy z Komisją Europejska pozakonkursowy, pilotażowy projekt wzmacniający kompetencje cyfrowe nauczycieli i uczniów w naszym województwie – mówił podczas konferencji prasowej (08.05) wicemarszałek Stanisław Derehajło – Chyba wyprzedziliśmy swoje czasy, gdyż pandemia spowodowała, że edukacja cyfrowa stała się obecnie podstawą funkcjonowania środowiska szkolnego – dodał.

W projekcie bierze udział 20 szkół z dwudziestu podlaskich gmin

W ramach przedsięwzięcia zostaną zakupione 20 pracownie mobilne, 467 laptopów, 65 tabletów, 20 zestawów do prezentacji oraz 235 robotów edukacyjnych z akcesoriami. Projekt zakłada również szkolenie dla nauczycieli przedmiotów informatycznych, humanistycznych, matematyczno – przyrodniczych, a także zajęcia dla uczniów na różnym poziomie zaawansowania cyfrowego.

Jednym z beneficjentów projektu jest gmina Grodzisk. Wójt Dariusz Tatarczuk mówił, że „to projekt na miarę obecnych czasów”.

– Wprowadza automatykę i robotykę do naszych szkół, a to jest teraz bardzo ważne – podkreślał.

Do szkoły w Grodzisku trafi 12 robotów edukacyjnych oraz 23 laptopy. Zostanie też zakupione niezbędne oprogramowanie. Podobnie jak w innych placówkach odbędą się szkolenia dla nauczycieli. Wójt gminy liczy, że już w nowym roku szkolnym uczniowie i nauczyciele będą pracować na nowoczesnym sprzęcie.


Wartość projektu „Podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli i uczniów w województwie podlaskim” to ponad 3,541 mln zł. Pieniądze pochodzące z RPOWP pozwolą na pokrycie 90 proc. kosztów całego przedsięwzięcia.

 

 

 

„Cyfrowe Podlaskie” – ruszają zapisy na szkolenia

Podczas piątkowej konferencji przedstawiono również  inne działania podejmowane przez samorząd województwa w celu zwiększenia kompetencji cyfrowych. Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP zachęcała do udziału w szkoleniach przygotowanych w ramach projektu „Cyfrowe Podlaskie”.

– Można zgłosić się na cztery rodzaje szkoleń: m.in. związanych z podstawową obsługą komputera, wykorzystaniem e-usług w naszym województwie, a także dotyczących bezpieczeństwa wykorzystania narzędzi informacyjno-komunikacyjnych – informowała.

Zapisy na szkolenia ruszyły w piątek (08.05). Niezbędne formularze i informacje znajdują się TUTAJ.

Red. M.L.

Fot. Pixabay

Aneta Kursa / Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy