Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Dzień Nowych Technologii w Edukacji to inicjatywa MEN organizowana od kilku lat wspólnie z kuratoriami oświaty. Jej celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy z uczniami w szkole i poza nią 

Inauguracja Dnia Nowych Technologii w Edukacji odbyła się (26.04) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Fastach niedaleko Białegostoku.

W wydarzeniu uczestniczyli Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska.

ZOBACZ: 🛑Dzień Nowych Technologii w Edukacji (DNTE) – briefing z udziałem Dariusza Piontkowskiego Sekretarza Stanu w MEiN, i Justyny Orłowskiej Pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej.

Dzień Nowych Technologii pojawił się już kilka lat temu. Chcieliśmy pokazać, że polska szkoła się zmienia – powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Fastach.

Sekretarz Stanu w MEiN podkreślał, że nowoczesny sprzęt multimedialny jest obecny w szkołach nie tylko w dużych ośrodkach, ale także mniejszych miastach i miejscowościach.

Wybraliśmy tę szkołę, żeby pokazać, że nowoczesne technologie, ciekawe zajęcia mogą odbywać się w każdej części naszego kraju, a dużo zależy od ludzi, którzy w tych szkołach uczą – mówił. – Cieszę się, że możecie korzystać z nowoczesnych technologii na każdym etapie edukacji – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski, zwracając się do społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Fastach.

Z kolei Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska zaznaczyła, że technologie informacyjno-komunikacyjne pomagają rozwijać talenty uczniów już na najwcześniejszych etapach edukacji. Drukarki 3D, sprzęt do nagrywania, odtwarzania dźwięku i inne nowoczesne urządzenia umożliwiają dzieciom odkrywanie swoich pasji, dlatego tak ważne są programy „Aktywna tablica” i „Laboratoria Przyszłości” realizowane przez MEiN.

Podczas wydarzenia Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych z wykorzystaniem nowych technologii.

Uczniowie mają do dyspozycji zestaw Scotti Go. Jest to taka wersja interaktywna, połączenie wersji manualnej typowej gry z wersją elektroniczną, i muszą rozwiązać niektóre łamigłówki programistyczne – powiedział portalowi Podlaskie24.pl Paweł Wysztygiel, nauczyciel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Fastach.

Uczniom, z którymi rozmawialiśmy, bardzo podobają się takie zajęcia.

– To fajna rozrywka – mówią zgodnie Zuzia i Maja.

DNTR ma na celu popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej

Głównym założeniem DNTE jest aktywny udział uczniów oraz ich rodziców w bezpłatnych i ogólnodostępnych pokazach, zajęciach warsztatowych, prezentacjach multimedialnych, grach i zabawach.

Z okazji DNTE organizowane są również lekcje, które pokazują, w jaki sposób można wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w procesie dydaktycznym.

Przedsięwzięcie zainaugurowano w 2018 r. Do udziału w tegorocznej edycji DNTE zgłosiło się ponad 200 szkół z całego kraju.

Konkurs na najlepsze wydarzenia

Szkoły i placówki, które zarejestrują swoje aktywności w ramach Dnia Nowych Technologii w Edukacji, będą mogły wziąć udział w konkursie na najlepsze wydarzenie. Konkurs będzie rozgrywany w trzech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe lub placówki oświatowe. Najciekawsze pomysły zostaną wyróżnione nagrodami rzeczowymi.

Na zgłoszenia do konkursu organizatorzy czekają do 31 maja br.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

Ministerstwo Edukacji i Nauki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy