Hospicjum domowe powstaje we wsi Makówka.

Fundacja Proroka Eliasza prowadzi hospicjum domowe na wiejskich terenach wschodniego Podlasia. W 2018 r. rozpoczęła budowę pierwszego wiejskiego hospicjum we wsi Makówka, w gminie Narew.„Z szacunku dla życia” – jak mówi motto fundacji. Trwa wyposażanie budynku. Żeby zawitać tu mogli na godny koniec życia pacjenci, potrzeba pieniędzy. Półtora miliona złotych.

Prace w budynku planujemy zakończyć za jakieś półtora miliona zlotych, bo tyle jesz cze musimy zebrać żeby udało się  to skończyć. Główne skrzydło jest skończone, ustawiamy tam meble, łóżka , szafki.. – opowiada dr Paweł Grabowski pomysłodawca i szef Fundacji Proroka Eliasza. 

Fundacja została powołana do życia w 2009 roku z inicjatywy doktora, który wyjechał z Warszawy na wschód Polski, aby realizować swoją misję pomocy samotnym osobom u kresu ich życia. Początkowo fundacja funkcjonowała pod nazwą Fundacja Podlaskie Hospicjum Onkologiczne. Ówczesną siedzibą fundacji była wieś Nowa Wola k. Michałowa. Od samego początku hospicjum działało społecznie.

Od 3 lat działa jako Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie. Podjęła się budowy pierwszego wiejskiego hospicjum na Podlasiu we wsi Makówka. Prace trwają. Meblowane są pokoje, montowane wyposażenie. Już w lipcu mogą trafić  tu pierwsi potrzebujący opieki paliatywnej.

Zakochałem się w medycynie paliatywnej, bo widzi człowieka w całym kontekście jego człowieczeństwa. Z jego przeszłością, nawykami , jego rodziną, z jego pasjami i cierpieniem, którym nie jest tylko ból – przekonuje dr Paweł Grabowski.

Opiekuje się osobami dorosłymi, nieuleczalnie i przewlekle chorymi mieszkańcami wsi z pięciu podlaskich gmin: Michałowa, Gródka, Zabłudowa, Narwi i Narewki, aby mogli godnie przeżyć ostatnie miesiące swego życia. Członkowie zespołu medycznego (lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, dietetyk oraz opiekunki osób starszych) wspierają rodziny w opiece nad chorymi.
Fundacja Biedronki przeznaczyła na budowę pierwszego wiejskiego hospicjum w Makówce 7,6 mln zł. A doktor Paweł Grabowski dobrze wie z doświadczenia z pacjentami czym różni  się umieranie na wsi od umierania w dużym mieście.

Jak pomóc? Choćby rozliczając 1 procent podatku

KRS 0000328837

https://hospicjumeliasz.pl/1procent/

Fundację wspierają miedzy innymi Robert i Anna Lewandowscy, Alicja Majewska

Array

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska Podlaskie24.pl/Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza Facebook

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy