Kurs KPP Białystok – jakie zagadnienia obejmuje? Czego nauczysz się na zajęciach

Kurs KPP Białystok – jakie zagadnienia obejmuje? Czego nauczysz się na zajęciach

Czy warto zrobić kwalifikowany kurs pierwszej pomocy? Oczywiście! Umiejętność ratowania ludzkiego życia może przydać nam się dosłownie wszędzie: zarówno w pracy, jak i w domu czy na urlopie, z dala od cywilizacji. Czego nauczymy się na kursie KPP? Między innymi na to pytanie odpowiemy w dalszej części tekstu!

Wypadek może zdarzyć się wszędzie! 

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Każdy z nas może odnieść groźny uraz w wielu różnych sytuacjach. Potwierdzają to zresztą dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Tylko w pierwszej połowie 2022 roku zgłoszono aż 27900 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, co stanowi wzrost o 2,6% względem analogicznego okresu przed rokiem. Najwięcej urazów odnotowano w branżach:

  • górniczej,
  • ściekowo-odpadowej,
  • przetwórstwa przemysłowego,
  • opieki zdrowotnej.

Statystycznie, najwięcej osób poszkodowanych uderzyło lub zderzyło się z nieruchomym obiektem. Ponad 15% wypadków zaistniało na skutek kontaktu z przedmiotem ostrym lub szorstkim. Niestety, ale dane GUS nie pozostawiają złudzeń: ponad 60% zdarzeń wynikało z niewłaściwego zachowania się pracowników.

Nie jesteśmy bezpieczni także na drodze – bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi, czy zmotoryzowanymi uczestnikami ruchu drogowego. W 2022 roku w Polsce doszło do ponad 21 tysięcy wypadków drogowych, w których śmierć poniosło aż 1883 osób.

Bez względu na to, gdzie zdarzył się wypadek, bardzo ważne jest szybkie udzielenie profesjonalnej pierwszej pomocy. Można jedynie zastanawiać się nad tym, czy gdyby więcej osób potrafiło np. odpowiednio zabezpieczyć poszkodowanego w zdarzeniu komunikacyjnym lub w miejscu pracy, to liczba wypadków – w tym tych śmiertelnych – byłaby mniejsza. To tylko jedna z przyczyn, dla której warto zapisać się na kurs KPP w Białymstoku organizowany przez Centrum Ratownictwa.

Czego nauczymy się na kwalifikowanym kursie pierwszej pomocy?

Bez wątpienia jest to najbardziej kompleksowe szkolenie, jakie mogą ukończyć osoby, które nie są zawodowo związane z sektorem medycznym, a więc nie są np. lekarzami czy zawodowymi ratownikami pracującymi w systemie.

Kurs KPP organizowany przez Centrum Ratownictwa rozpisany jest aż na 66 godzin. Zajęcia odbywają się przez dwa następujące po sobie weekendy. Warto zwrócić uwagę na to, że organizator kładzie bardzo duży nacisk na część praktyczną – ta została obliczona aż na 41 godzin!

W toku zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in. jak zabezpieczyć osobę poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym, ale też nauczą się, jak założyć opatrunek, czy stazę. Poznają zasady wstępnej segregacji medycznej. To ogromna dawka wiedzy, dzięki której znacznie zwiększymy swoje kompetencje z zakresu pierwszej pomocy!

Jak wygląda egzamin na KPP?

Składa się on z dwóch części:

  • teoretycznej – aby ją zdać, trzeba poprawnie odpowiedzieć na co najmniej 27 pytań z 30. Są one losowane z bazy pytań na KPP opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia,
  • praktycznej – gdzie przed trzyosobową komisją trzeba wykonać wylosowane zadanie egzaminacyjne, np. prowadzić RKO czy użyć defibrylatora AED, działając w zespole.

Jeśli zdamy egzamin, to przez trzy lata będziemy mogli posługiwać się tytułem ratownika. Po tym czasie można przystąpić do procedury recertyfikacji, czyli raz jeszcze przejść cały kurs. Warto zwrócić też uwagę na to, że profesjonalne jednostki, jak Centrum Ratownictwa, kuszą teraz ciekawymi promocjami: jeśli na to samo szkolenie przyprowadzimy drugą osobę, to zapłacimy aż o 300 złotych mniej!

Red. OKO

materiał sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy