Ruszyła kolejna edycja programu „Poznaj Polskę” skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce

6 marca ruszyła kolejna edycja programu „Poznaj Polskę” skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce

Od dziś o dofinansowanie mogą starać się placówki, które wcześniej z niego nie korzystały. Do podziału w całym kraju jest w tej edycji 50 milionów złotych.

– Takie wycieczki to sposób na poszukiwanie śladów historii, poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego, popularyzację osiągnięć polskiej nauki, ale też jest to pomoc w realizacji podstawy programowej i poszukiwanie śladów historii. Program „Poznaj Polskę” skierowany jest zarówno do szkół samorządowych, jak i niepublicznych, podstawowych i ponadpodstawowych. Jest to możliwość dofinansowania do 80 procent kosztów wyjazdu, ale nie więcej niż 150 złotych na osobę – mówił na konferencji (6.03) w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Na ten cel przeznaczono 50 mln zł. Pierwszeństwo w składaniu wniosków mają szkoły, które nie otrzymały dofinansowania w poprzednich edycjach programu.

– Jest to możliwość dofinansowania do 80 procent kosztów wyjazdu, ale nie więcej niż 150 złotych na osobę – podkreślał wiceminister edukacji i nauki.

Wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach programu „Poznaj Polskę” można składać od 6 marca br. do wyczerpania środków finansowych. W pierwszej kolejności, przez czternaście dni od rozpoczęcia naboru, wnioski będą mogły składać organy prowadzące szkoły, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzednich edycjach w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. 20 marca 0 10:00 ruszy nabór dla pozostałych szkół.

ZOBACZ: 🛑 Konferencja prasowa dot. głównych założeń programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, skierowanego do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce

W roku szkolnym 2021/2022 na realizację programu „Poznaj Polskę” województwo podlaskie otrzymało 1.450.438 złotych.

– W dotychczasowych edycjach udział wzięło 85 podlaskich szkół z ponad 700, zachęcamy więc kolejne placówki – mówiła podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka.

Wzorem poprzednich edycji budżet został podzielony na województwa według ilości uczniów. Na ten cel w edycji wiosennej 2023 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy kwotę 50 mln zł.

Ścieżki edukacyjne

W nowej edycji zostanie powiększona o ok. 65 proc. ilość punktów edukacyjnych zgrupowanych w pięciu obszarach edukacyjnych:
• Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
• Śladami Wielkich Polaków,
• Kultura i dziedzictwo narodowe,
• Największe osiągnięcia polskiej nauki,
• Odkrywamy Skarby Wsi.

Łącznie na liście miejsc do zwiedzania w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” znalazło się 1261 punktów edukacyjnych. Wcześnie było 760 punktów.

Obok dotychczas funkcjonujących już priorytetowych obszarów edukacyjnych (Śladami Polskiego Państwa Podziemnego, Kultura i dziedzictwo narodowe, Największe osiągnięcia polskiej nauki) zostały wskazane nowe obszary edukacyjne, które będą obowiązywały od tegorocznej edycji.
Śladami Wielkich Polaków – obszar zinterioryzowały dotychczasowe punkty edukacyjne dotyczące życia i działalności bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i dodano do niej miejsca związane tematycznie z patronami roku 2023 wybranymi przez Sejm RP: Mikołaja Kopernika, Wojciecha Korfantego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandra Fredro, Aleksandrę Piłsudską, Maurycego Mochnackiego, Jadwigę Zamoyską i Jerzego Nowosielskiego. Wybór miejsc konsultowaliśmy m.in. z doświadczoną organizacją w zakresie organizacji turystyki i krajoznawstwa w Polsce: Polskim Towarzystwem Turystyczno – Krajoznawczym.

Odkrywamy Skarby Wsi – obszar edukacyjny zawiera listę kilkuset zagród edukacyjnych oraz skansenów. Przy ustaleniu zakresu punktów edukacyjnych dla tej ścieżki naszymi partnerami merytorycznymi było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

„Poznaj Polskę” – podsumowanie

W ramach realizacji programu „Poznaj Polskę” w trzech edycjach zorganizowano 13 741 wycieczek, w który wzięło udział 699 318 uczniów, a wartość dofinansowania wyniosła 132 261 289,72 zł.
Najchętniej odwiedzane miejsca.

Wśród najchętniej odwiedzanych punktów edukacyjnych znalazły się:

• Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
• Łazienki Królewskie w Warszawie
• Zamek Królewski w Warszawie
• Stare Miasto w Toruniu
• Muzeum Powstania Warszawskiego
• Zamek Królewski na Wawelu
• Kopalnia Soli w Wieliczce
• Kraków – historyczny zespół miasta,

 

• Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody we Wrocławiu

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

www.gov.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy