Rytmy Pamięci

Rytmy Pamięci dla walczących Polek

Instytut Pamięci Narodowej oraz Ochotnicze Hufce Pracy wspólnie przygotowali kolejną, trzecią już odsłonę projektu „Rytmy Pamięci”. Tym razem podlaska młodzież z OHP prowadzona przez rapera Maksima napisała, wykonała i nagrała utwór „Walcząca”. Premiera teledysku miała miejsce dziś (1.09), w rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Komendzie Wojewódzkiej OHP produkcję obejrzała młodzież oraz organizatorzy projektu.

Zawsze musimy wyważyć pewne proporcje żeby wyszło tak, żeby ten podniosły i bardzo poważny temat został przedstawiony w takiej formie żeby sami uczestnicy dobrze się z tym czuli. Bo łatwo jest przesadzić i łatwo jest zrobić coś co może narazić się na śmieszność, a myślę, że wybrnęliśmy kolejny raz w taki sposób. Piotr Maksim, raper, koordynator muzyczny projektu.

Hołd walczącym Polkom

Tym razem młodzież rapuje i śpiewa o walczących kobietach – Jadwidze Dziekońskiej, Franciszce Ramotowskiej oraz Danucie Siedzikównie. Łącznika AK, działaczka podziemia  i sanitariuszka były związane z naszym regionem. Jednak projekt i piosenka pt. „Walcząca” ma też szerszy kontekst.

To jest takie szerokie spektrum bo mieliśmy na myśli i kobiety, które walczyły w drugiej wojnie światowej, te które walczyły w podziemiu niepodległościowym, ale mamy taką myśl żeby to były też kobiety, które walczyły właśnie w strukturach na przykład „Solidarności”. Mówiła na premierze teledysku Urszula Gierasimiuk, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku.

Warsztaty i lekcja historii

W tej odsłonie projektu udział brała młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy z Kolna, Łomży oraz Ośrodka Szkolenia  i Wychowania w Wasilkowie.

To była doskonała lekcja historii, a także lekcja patriotyzmu bo ten patriotyzm zmienia się z roku na rok, właściwie z dnia na dzień. Nasza młodzież widzi co się dzieje i wie, że o wolność trzeba dbać, pielęgnować ją, celebrować. Bo ona nie jest dana nam raz na zawsze. Dodaje wojewódzka komendant OHP w Białymstoku – Beata Matyskiel.

Dużo historii znałam, ale znam ją od strony takiej można powiedzieć bardziej trochę smutnej i przygnębiającej. A to co myśmy pokazali w teledysku to było bardziej takie pokazanie w innej perspektywie.  Mówi jedna z uczennic-artystek Kaja

Hołd, lekcja historii i muzyka w jednym ma trafiać nie tylko do młodych odbiorców, ale również do starszych. Czy trafi? Zobaczcie fragmenty teledysku i relację z premiery w naszym materiale video:

A tutaj jest oryginalny teledysk na IPNtv 🙂

Red. Michał Puchlik

Fot. Michał Puchlik

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy