Wzorem gwarnych, staropolskich spotkań, podczas 34. Jarmarku Dominikańskiego będzie można zasmakować w lokalnej tradycji, jednocześnie ciesząc się różnorodnością propozycji kulturalnych oraz walorami miejsca, w którym odbywa się wydarzenie. Jarmarczny gwar sierpniowej niedzieli w Choroszczy zapewnią nie tylko kupcy i kupujący, lecz także dźwięki i śpiewy lokalnych muzykantów i zespołów, takich jak Klepaczanki i Hetmanki. Moc atrakcji dla całych rodzin zagwarantuje kilkugodzinny program kulturalno-rozrywkowy. Od wczesnego przedpołudnia zjadą się do Choroszczy lokalni producenci oraz twórcy ludowi, którzy prócz swoich wyrobów zaprezentują pokazy rękodzielnicze, a przy stoiskach promować będą wyroby artystyczne takie jak: tkaniny, rzeźby, biżuterię czy naczynia, wykonane z pasją i szacunkiem do tradycji.

W ramach organizowanego wydarzenia, pojawi się specjalna strefa dla dzieci z animacjami oraz stoiskami edukacyjnymi przygotowanymi przez instytucje kulturalne: M-GCKiS w Choroszczy, Podlaski Instytut Kultury, Muzeum Podlaskie, Narwiański Park Narodowy oraz Fundację  „Naszpikowani”. Wydarzenie będzie też okazją do zaznania emocji sportowych: obejrzenia pokazowych prezentacji i polsko- litewskich walk bokserskich zawodników Chorten Boxing Production i Hetmana Białystok przed planowanym na 9 września jubileuszem Dariusza Snarskiego i „Białystok Chorten Boxing Show VII”. Tego dnia, gośćmi Choroszczy będą również piłkarze Jagielloni Białystok: Rui Filipe Nene, Miłosz Matysik, i Dominik Marczuk oraz zawodnicy jedynej w regionie drużyny baseballowej Lisy Białystok. Fani historii i militariów będą mieli szansę spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica”, którzy przygotują pokaz wyrobu pieczęci w replice mnicha dominikańskiego oraz żołnierzami z 12. Dywizji Zmechanizowanej, którzy  zaprezentują wozy bojowe KTO Rosomak.

Na scenie, w wieczornym bloku koncertowym, pojawią się: LaVenders – finaliści konkursu Niebieski Mikrofon 2022 Radia Białystok oraz Przeglądu „Rockowania”, MEGAband – jeden z najlepszych Cover-Band’ów w Polsce oraz gwiazda wieczoru zespół De Mono.

Jarmark Dominikański to też kulinaria: obszerną jego część wypełniają stoiska gastronomiczne przygotowane przez lokalnych producentów, gdzie można dobrze zjeść i zaopatrzyć się w wyroby słodkie i słone, tak różnorodne, jak sama kuchnia podlaska. Tradycyjna babka czy kiszka, regionalne pierogi, sery, sękacze, mrowiska i miody, jednym słowem: bogactwo potraw i przypraw czeka na najbardziej wymagających i ciekawych smaków naszego regionu.

Na wydarzenie zapraszają: Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

Program 34. Jarmarku Dominikańskiego w Choroszczy

 

STREFA JARMARKU

od godz. 12.00 park przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

kiermasz rękodzieła i produktów lokalnych, pokazy twórców i artystów ludowych, prezentacje grup folklorystycznych, strefa zabaw i animacji dla dzieci, stoiska gastronomiczne

STREFA ROZRYWKI

10.00-13.00 pokaz wozów bojowych KTO Rosomak (12. Dywizja Zmechanizowana) oraz stoisko promocyjne 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

od godz. 15.00 scena przy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

15.00 prezentacja i pokazowe walki bokserskie Chorten Boxing Production

16.30 spotkanie z zawodnikami Jagiellonii i drużyną baseballową Lisów Białystok

17.30 La Venders – koncert

18.45 Mega Band – koncert

20.00 De Mono – koncert gwiazdy wieczoru