Festyn Kultury Średniowiecznej na św. Wawrzyńca

Turnieje i pokazy walk średniowiecznych rycerzy, tańce z epoki oraz zawody dla publiczności – to tylko niektóre atrakcje Festynu Kultury Średniowiecznej zorganizowanego (7.08) przez Gminę Łomża, Gminny Ośrodek Kultury w Pniewie oraz organizacje społeczne.

Podczas imprezy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis artystce Teresie Adamowskiej. Odznaczenie przyznał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na wniosek wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa.

Odznaczona przez wojewodę artystka pochodzi z Łomży. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie ukończyła studia z zakresu malarstwa i grafiki użytkowej, a dyplom obroniła w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego w 1987 roku.

Obszar aktywności twórczej artystki jest niezwykle szeroki. Realizuje się w malarstwie, rysunku, grafice użytkowej, ale także scenografii, tkaninie artystycznej, poezji i pracy dydaktycznej. Jedną z jej ostatnich prac były ilustracje do wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Pniewie „Opowieści o Stachu Konwie co bił Szwedów i Sasów, i Moskali”. Prace Teresy Adamowskiej były prezentowane na ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Wręczenie odznaczenia było jednym z elementów Festynu Kultury Średniowiecznej, zorganizowanego w związku z przypadającym 10 sierpnia wspomnieniem św. Wawrzyńca – diakona i męczennika chrześcijańskiego.

Ten święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Festyn rozpoczął się od polowej mszy świętej na Wzgórzu św. Wawrzyńca, później przeniosła się na „grodzisko Góra Królowej Bony” – w Starej Łomży nad Narwią.

Popularyzacja wiedzy o historii i znaczeniu grodziska średniowiecznego „Góra Królowej Bony” oraz „Wzgórza św. Wawrzyńca”

Organizatorzy zaprosili rycerzy i damy, były  pokazy walk rycerskich z użyciem różnej broni średniowiecznej: mieczy, toporów, kiścieni, turnieje rycerskie także na koniach. Mieszkańcy Gminy i turyści mogli zmierzyć się w konkursach sprawności rycerskiej, wziąć udział w nauce tańców dawnych i wspólnych pląsach.

Festynowi towarzyszył trzeci już Bieg na Królową Bonę

To najtrudniejszy, ale i najbardziej atrakcyjny z cyklu biegów „Aktywna Piątka Gminy Łomża”.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy