Historia Białegostoku na przystankach


W oczekiwaniu na autobus będzie można poznać historię Białegostoku

Na miejskich białostockich przystankach pojawią się tablice z informacjami o przeszłości miejsc znajdujących się w pobliżu. Akcja pod hasłem „Przystanki historyczne” została zapoczątkowana z inicjatywy radnych Białegostoku z Koalicji Obywatelskiej.

Pierwsza tablica historyczna pojawiła się już na przystanku przy ulicy Legionowej, położonym w pobliżu Rynku Siennego. Są na niej archiwalne ujęcia tego miejsca z lat 1915-1919 oraz z lat 70. ubiegłego wieku.

– To pomysł na to, jak pogodzić kulturę i historię z komunikacją. Realizowany jest we współpracy z Galerią Sleńdzińskich oraz Białostocką Komunikacją Miejską – poinformował radny Marek Tyszkiewicz.

Takich tablic będzie na początek dziesięć.

Pojawią się w różnych częściach Białegostoku, głównie w centrum miasta. Będzie można na nich przeczytać krótką historię miejsc, które istnieją głównie w pamięci, a szczątkowo także w budynkach. Mieszkańcy czy turyści dowiedzą się, jak Białystok wyglądał przed laty.

– Chcielibyśmy przywrócić pamięć Białegostoku, który już powoli odchodzi, którego nie pamiętamy. Jak wyglądały dawne Chanajki, jak wyglądało centrum, rynek – powiedział radny Marcin Moskwa.

Projekt jest otwarty i mogą być w nim uwzględnione nie tylko miejsca, ale i postacie dawnego Białegostoku. Radni czekają też na propozycje mieszkańców. Urząd Miejski w Białymstoku wspiera tę akcję.


Red. M.L.

Fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy