Tłumy przyszły na Metamorfozy Lalek.

Dziewięć dni teatralnej uczty.  Na deskach Białostockiego Teatru Lalek i Akademii Teatralnej widzowie mogli zobaczyć 21 spektakli lalkarskich. Mieszkańcy aby uzyskać wejściówki na festiwal spędzili w kolejce nawet kilka godzin.

„Metamorfozy Lalek” to międzynarodowy festiwal teatrów lalek dla dorosłych. Od pierwszej edycji cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku zainteresowanie było tak duże, że chętni musieli stać w kolejce po darmowe wejściówki kilka godzin.

Część z nich była złożona z etiud

Do Białegostoku przyjechały zespoły m.in. z Czech, Białorusi,Grecji czy nawet odległej Japonii i Izraela. Tematyka spektakli jest różna. Dotykają tematów trudnych np. nieprawidłowej relacji z matką, wspomnień z okresu komunizmu, czy ekologii. Część z nich jest złożona z niemych etiud. Niektóre zostały zagrane w języku angielskim. Na scenie nie zabrakło także klasyki dramatu. Adaptacji dzieła mistrza Williama Szekspira pt. ” Makbet” podjął się Teatr Lalki i Aktora ” Kubuś”.

” Najczęściej na spektakle lalkowe chodziłam z wnukami. Wczoraj byłam na ” Virginia Wolf”. To było bardzo ciekawe doświadczenie. Gra bez słów… Oddanych było dużo emocji i przeżyć. Dzisiaj się wybieram na ” Makbeta”.- podzieliła się wrażeniami uczestniczka festiwalu.

Starają się przekazać skalę emocji

Metamorfozy Lalek są organizowane w Białymstoku już po raz trzeci. Ich celem jest rozprawienie się z mitem, że sztuka lalkarska jest zarezerwowana tylko dla dzieci. Za pomocą formy, gestu oraz przedmiotu aktorzy przekazują rozległą skalę emocji, które możemy spotkać w życiu naszym i przeżyciach bohaterów spektakli.

Środki na realizację festiwalu zostały pozyskane z Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

 

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy