Walny-Teatr – wczoraj Supraśl, jutro Choroszcz

Walny-Teatr – wczoraj Supraśl, jutro Choroszcz

 

Lato w pełni, półmetek wakacji za nami, trzeba łapać promienie słoneczne póki czas. Warto wykorzystać w pełni ostatnie chwile wakacji. A może by tak zaczerpnąć trochę inspiracji? Może teatr, a może jednak kino? Co wybrać? Z pomocą przychodzi Walny-Teatr.

 

Walny-Teatr – co to takiego?

 

Walny-Teatr powstał w 1999 roku z inicjatywy Adama Walnego – absolwenta Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i  Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Tak naprawdę od 1995 teatr funkcjonował pod innymi nazwami m.in. Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny. Walny-Teatr w swych pracach bada różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performansu. Inicjator i założyciel – Adam Walny słynie z takich widowisk jak „Kuglarz i Śmierć”, „Motyl”, „Genesis”, „Kamieniarz”, „Misterium Narodzenia”, „Dziadek”, „Hamlet”, „Don Kichote”, „Opus Hamlet”, „Szekspir – made in Poland” czy „Przygody Kropli Wody”, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą (Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Dania, Węgry, Czechy, Włochy, Niemcy). Teatr, jak i jego założyciel jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

 

Walny-Teatr w plenerze

 

W weekend Walny-Teatr zagościł w Supraślu w ramach „Teatru w ogrodzie vol.3.” Przy ul. Posterunkowej 1A widzowie mogli podziwiać trzy widowiska autorstwa tego teatru – „Cudowni mężczyźni z korbką”, „Błędny rycerz” i „Gould-Wariacje.” Dwa pierwsze spektakle są realizowane w autorskiej technice kina manualnego. Kino manualne to szkice poruszane zmiennym światłem i ruchem obrazu. W obu przypadkach „aktorami” są rysunki.

 

Sancho Pansa, Don Kichot, Zenek Dreptak i Jan Sebastian Bach

 

„Błędny rycerz” to spektakl ucznia o mistrzu, nawiązujący do znanego z literatury Sancho Pansy i Don Kichota.  Natomiast „Cudowni mężczyźni z korbką” są prezentowani w niezwykłej przestrzeni. Widzowie siedzą w przyczepie aranżowanej na salkę teatralną. Spektakl oparty jest na cyklu poezji Andrzeja Waligórskiego, a jego główny bohater to Zenek Dreptak. W „Gould-Wariacje” Adam Walny wykorzystuje oryginalną autorską technikę. Ta technika to nadmarioneta klawiszowa, stworzona w oparciu o naturalnych rozmiarów fortepian koncertowy na scenie (o wymiarach 6 m x 3 m) wraz z mechanizmem 16 silników na krzyżaku. Poprzez wciskanie określonych klawiszy „grający” porusza nadmarionetą. Bohaterem przedstawienia jest Jan Sebastian Bach, wściekły z powodu pomysłu wysłania jego „Wariacji Goldbergowskich” w kosmos.


 

Już jutro (20 sierpnia) Walny-Teatr zagości w Choroszczy. Widzowie będą mogli obejrzeć „Cudownych mężczyzn z korbką” i wziąć udział w warsztatach kina manualnego. We środę zainteresowani obejrzą „Błędnego rycerza.” 22 i 23 sierpnia Walny-Teatr zawita do miejscowości Wyszki.

Red. G.O.

Fot. Podlaskie24.pl/ Walny Teatr (Facebook)

mat. organizatora

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy