Powstała cyfrowa baza twórców ludowych w województwie podlaskim


Powstała cyfrowa baza twórców ludowych w województwie podlaskim

To ułatwi kontakt z podlaskimi artystami ludowymi, będzie też można oglądać zdjęcia ich prac, a także zapoznać się z ofertą warsztatową. Bazę cyfrową regionalnych twórców ludowych Podlaski Instytut Kultury (PIK) zaprezentował w piątek, 5 listopada podczas konferencji prasowej w białostockich Spodkach. Inicjatywa została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwa Podlaskiego

Cyfrowa baza twórców ludowych województwa podlaskiego powstała głównie w odpowiedzi na zapytania różnych instytucji, turystów, czy pasjonatów ludowego rękodzieła, którzy chcieli nawiązać z nimi kontakt. Strona internetowa jest pierwszą bazą, która gromadzi w jednym miejscu informację na temat lokalnych rzeźbiarzy, kowali, twórców palm świątecznych, plecionkarzy czy tkaczy.

– Projekt rozpoczęliśmy w lutym wyjazdami do twórców. Było to dosyć trudne, ponieważ był to czas pandemii i nie wszyscy nas mogli przyjąć. Byliśmy na kilkunastu wyjazdach. Odwiedziliśmy blisko sześćdziesięciu twórców, spośród których czterdziestu jest już opracowanych w tej bazie – powiedziała Lila Wyszkowska z Działu Sztuk Plastycznych PIK.

Każdy kto chciałby zostać umieszczony w cyfrowej bazie twórców ludowych województwa podlaskiego, musi spełnić tylko jeden warunek.

– Żeby znaleźć się w cyfrowej bazie twórców ludowych, artysta musi po prostu tworzyć. Musi zaistnieć tutaj w tym naszym podlaskim krajobrazie. Naszym głównym założeniem jest poszerzanie bazy. Następni twórcy będą się pojawiać – zaznaczyła Lila Wyszkowska.

W ramach projektu powstała też wystawa mobilna prac twórców ludowych. Będzie odwiedzać podlaskie miejscowości, m.in.: Supraśl, Tykocin, Siemiatycze.

Z uruchomienia bazy cieszyli się lokalni twórcy ludowi, zaproszeni na inaugurację tego wyjątkowego narzędzia. Wśród nich byli Sylwia Hryszko z Białegostoku, autorka wyszywanych brył przestrzennych tzw. pająków tradycyjnych i współczesnych, Lucyna Kędzierska z Wasilkowa, tkaczka, Paweł Piechowski z Czarnej Wsi Kościelnej, garncarz oraz Marek Szyszko z Chwaszczewa, rzeźbiarz.

– Myślę, że ta inicjatywa, chyba wszyscy twórcy się ze mną zgodzą, to najlepszy sposób promocji naszej sztuki, jaki mogliśmy sobie wymarzyć. Bo tyle informacji w jednym miejscu i te mobilne wystawy, które będą jeździły jako wizytówki, pomogą nam szerzej zaprezentować siebie – powiedział Marek Szyszko.

E-tradycja, bo taka jest nazwa podstrony, jest przejrzysta i użyteczna. Przy pomocy wyszukiwarki można łatwo znaleźć twórców. Natomiast mapy pozwalają wirtualnie podróżować po terenie województwa podlaskiego i wyznaczyć trasę do miejsc, w których tworzą artyści.

Wartość projektu to 56 tys. zł, z czego 21 tys. zł dofinansowania pochodzą z Województwa Podlaskiego.

Link do cyfrowej bazy twórców ludowych województwa podlaskiego

 

 

Red. OKO

Fot. Wrota Podlasia

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy