Biebrzański PN: Dobry czas na obserwacje wiosennych migracji ptaków

Przedwiośnie to dobry czas na obserwacje wiosennych migracji ptaków, które wędrując z południa na północ, zatrzymują się na odpoczynek na rozlewiskach nad Biebrzą

Biebrzański PN zachęca miłośników przyrody do wycieczek i obserwacji przyrodniczych.

Biebrzański PN jest największym polskim parkiem narodowym. Chroni jedne z najcenniejszych w Europie obszarów bagiennych. Tereny te są atrakcyjne dla wielu gatunków, także dla ptaków. W 2023 roku park obchodzi swoje 30-lecie.

Obecnie nad Biebrzą można obserwować m.in.: gęsi tundrowe, gęsi białoczelne, gęgawy, łabędzie nieme, łabędzie krzykliwe, łabędzie czarnodziobe, świstuny, rożeńce, głowienki, czernice, bielaczki, gągoły. Słychać śpiew: paszkotów, kosów, pełzaczy i sikor. Żurawie prezentują swoje widowiskowe tańce godowe. Właśnie teraz, można zaobserwować jeszcze zimujących nad Biebrzą­ – przybyszów z północy, czyli myszołowy włochate” – poinformowała PAP kierownik działu edukacji Biebrzańskiego PN Beata Głębocka.

Ptaki można obserwować w przedwiosennych krajobrazach rozlewisk Biebrzy.

Dogodne miejsca bytowania znajdują tu gatunki zagrożone wyginięciem w Polsce i Europie. Przedwiośnie i wiosna to wyjątkowy okres dla wielu z nich. To czas wędrówki pomiędzy zimowiskami i legowiskami. Niektóre z nich goszczą tylko na chwilę, zatrzymując się w drodze. Tutaj znajdują spokój, odpoczywają i uzupełniają siły przed dalszą podróżą. Inne właśnie opuszczają nadbiebrzańskie tereny, gdzie spędziły zimę” – tłumaczy Głębocka.

ZOBACZ TEŻ: Lecą, lecą dzikie gęsi. Wiosna tuż, tuż…

Na niebie nad Biebrzą coraz częściej w ostatnich dniach można obserwować klucze wędrujących ptaków. Filmiki zamieścił w mediach społecznościowych np. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Biebrzańskiego PN w Grzędach.

„(…) Setki przelatujących nad nami gęsi, wszystkie zmierzające w kierunku bezpiecznego odpoczynku i przynoszące nad Biebrzę wiosnę. Chociaż z daleka słyszeliśmy ich wdzięczne nawoływanie, nie spodziewaliśmy się tak oszałamiającego widoku” – napisano na profilu ośrodka, zachęcając do obserwacji i szacunku dla przyrody. (PAP)

Red. M.

Fot. PAP/Lech Muszyński / BPN Błażej Felczak

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy