Leśnictwo Bargłów. Na jednej z łąk zlokalizowano duże skupisko purchawicy olbrzymiej


CÓŻ TO ZA OLBRZYMY?

Na jednej z łąk, w pobliżu uroczyska Sosnowo Leśnictwa Bargłów (Nadleśnictwo Augustów), zlokalizowano duże skupisko purchawicy olbrzymiej. Ze względu na osiągane przez owocniki wymiary jest to jeden z największych na świecie grzybów.

Inne nazw purchawicy olbrzymiej to czasznica olbrzymia, kulica kurzawkowata, purchawka olbrzymia

– Zazwyczaj grzyb występuje pojedynczo, ale tutaj jest możliwość oglądania dużego skupiska. Purchawica była do roku 2014 objęta ochroną ścisłą. Młode osobniki są jadalne. Preferują one łąki, pastwiska, zarośla i przydroża. Owocniki charakteryzują się pokaźnym rozmiarem od 10 do 60 cm średnicy, obwodzie do 135 cm, a czasem więcej, oraz nieregularnie kulistym, lekko spłaszczonym kształtem. Młode są białe i pokryte mączystym nalotem. To wtedy możemy je jeść. Z czasem ciemnieją, przybierają barwę oliwkowo-brązową i jednocześnie przestają nadawać się do spożycia – informuje Adam Sieńko z  Nadleśnictwa Augustów.

Grzyb ten upodobał sobie polany leśne, łąki, pastwiska, parki i ogrody. Rośnie na żyznych i wilgotnych glebach od lipca do września.

Największym atutem są jednak rozmiary, które już z daleka budzą zainteresowanie. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak jakby na łące zostały rozrzucone różnego rozmiaru piłki lub kamienie.

– Pomimo zniesienia statusu ochronnego apelujemy o nie niszczenie osobliwości przyrodniczej jaką jest purchawica olbrzymia – apeluje Adam Sieńko.

Poczta Polska w 1980 roku wydała znaczek pocztowy z czasznicą olbrzymią o wartości 10,5 złotych. Autorem znaczka był znany polski grafik Alojzy Balcerzak.

 

Red. M.L.

Fot. Adam Sieńko, Nadleśnictwo Augustów

RDLP w Białymstoku / Nadleśnictwo Augustów

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy