Tak Smakuje Podlasie !


Kiedyś to było.. Wędliny bez chemii, miód od prawdziwych pszczół i chleb bez konserwantów. Dobrą, zdrową i ekologiczną kuchnią zawszę podlaskie stało.. O tym, że stoi nadal próbowali przekonać regionalni producenci na festynie kulinarnym ” Smaki Podlasia” w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji było mleko. Te tłuściutkie prosto od krowy lub kozy. Na festynie można było zobaczyć jak w tradycyjny, domowy sposób wyrabia się masło oraz ubija śmietanę lub tworzy ser. Skoro mamy już przepyszny ser to nadszedł czas na wypieki !  Gospodynie i gospodarze z regionu mogli rywalizować ze sobą w konkursie na najlepszy sernik. Było o co walczyć… Główną nagrodą jest 1000 zł.  Kolejnymi kategoriami konkursowymi są tradycyjna podlaska potrawa oraz napitek.

Smaki Podlasia to nie tylko pokazy kulinarne, ale również kiermasz sztuki ludowej oraz ekologicznego jedzenia. Po raz pierwszy imprezie towarzyszyły targi EkoSmaki Podlasia.

– Jesteśmy producentami produktu regionalnego jakim są kiszonki. Kisimy od 25 lat. Naszym czołowym produktem jest kapusta kiszona w główce, która jest wpisana na listę produktów tradycyjnych. Produkujemy również sok z kiszonego buraka. Kiszonki są bardzo zdrowe i z tego względu stały się obecnie produktem tak popularnym.- podzieliła się producentka wyrobów.

W skansenie można było skosztować tłoczonych na zimno olei, placków ziemniaczanych, a także chleba który zdobył wyróżnienie” Perła 2017 r.”. Miodów od podlaskich pszczelarzy również nie zabrakło.

Oferujemy tylko naturalne miody. To co pszczoły przyniosą to my rozlewamy w słoiczki. Mamy w sprzedaży miody lipowe, wielokwiatowe… Polecamy także pyłek kwiatowy, który jest rzeczą fantastyczną ! Zazwyczaj brakuje nam witamin, a w pyłku kwiatowym jest wszystko co jest nam potrzebne.- zachęciła wystawczyni miodu.

Festynowi kulinarnemu towarzyszyła akcja promocyjna profilaktyki raka piersi zorganizowana przez Białostockie Centrum Onkologii.

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy