Zalew Siemianówka. Tylu turystów nie widział tu jeszcze nikt

W latach 50. i 60. XX wieku w ówczesnym województwie białostockim zaczynają występować znaczne deficyty wody. Prognozowany jest brak wody w kranach u mieszkańców Białymstoku. Ta wizja motywuje lokalne władze naszego regionu do podjęcia jednej z najbardziej spektakularnych inwestycji ubiegłego wieku. Zapada decyzja o budowie zbiornika retencyjnego obecnie zwanego Zalew Siemianówka. Pod względem zajmowanej powierzchni jest to trzeci sztuczny zbiornik wody w Polsce.

Budowa Zalewu rozpoczyna się w maju 1977r., a wśród lokalnej społeczności z ust do ust, po cichu przekazywana jest „tajna” informacja jakoby pod taflą wody miało tu powstać najnowocześniejsze lotnisko Układu Warszawskiego.

Woda jest stopniowo spiętrzana aż do roku 1993.

Niestety przez wiele lat inwestycja ta owiana jest zła sławą. Zalew utożsamiany jest z krzywdą wysiedlonych stąd ludzi- aby miejsce to mogło powstać zalane zostały liczne wsie np.: Rudnia, Garbary, Bołtryki, Łuka.

Od czasu rozpoczęcia budowy tego miejsca upływa dużo czasu (już ponad 30 lat) i dużo „wody upłynęło”. Zbiornik naturalnie się oczyszcza. Ściąga nad swoje brzegi mnóstwo ptactwa wodnego i wędkarzy skuszonych mnogością ryb, które opanowują akwen. W sezonie letnim pojawia się tu coraz więcej żeglarzy i fanów skuterów wodnych. W sezonie zimowym zbiornik zamarza, a pokrywa lodu która się na nim tworzy pozwala na przeprowadzanie ogólnoeuropejskich mistrzostw bojerów. Samorządy, na terenie których znajduje się akwen zaczynają inwestować w tym obszarze. Powstają plaże, pomosty, slipy do wodowana łodzi oraz porty dla coraz liczniej pływających tu łodzi prywatnych osób. Powierzchnia zalewu wynosi 3250 ha (Jezioro Wigry jest mniejsze o ponad 1000 ha).

Lokalizacja dawnych wsi wywłaszczonych na potrzeby budowy Zbiornika Siemianówka na tle rzeki Narew, która w tym miejscu była naszą polską “Amazonką”

Najbardziej znanymi miejscami do wypoczywania na tym terenie jest Plaża w Starym Dworze (Gmina Narewka) oraz Plaża w Rudni (Gmina Michałowo).

Rok 2020 przyniósł prawdziwy rozkwit tych miejsc. Polacy z powodu COVID19 zaniechali wakacyjnych zagranicznych wyjazdów i zaczęli licznie przybywać nad brzegi tej „wielkiej wody”. Auta turystyczne- kampery oraz namioty wypełniły brzegi zbiornika.

Plaża w Rudni oferuje osobom przybywającym tu na urlop pomost z dużymi tarasami do opalania się oraz wystawami sezonowymi, slip do wodowania łodzi, wiatę do grillowania, wieżę widokową, plac zabaw dla dzieci, siłownię zewnętrzną, miejsca na ognisko. Na plaży rozstawione są parasole trzcinowe oraz budki typu food truck, w których dostępne są zapiekanki, hamburgery, napoje, lody itp.

Gmina Michałowo organizuje też liczne atrakcje dla przybyłych turystów: kino „pod chmurką” oraz koncerty. W najbliższą niedzielę 16 sierpnia 2020 o godzinie 19.00 rozpocznie się  tam koncert „Potańcówka z Disco Polo na plaży w Rudni! – Gramy dla Kubusia!”

Na potańcówce w rytmach Disco Polo wystąpią czołowi artyści tego gatunku, na czele z królem- Zenonem Martyniukiem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie zespoły występujące tego dnia, zaprezentują swoje przeboje w szczytnym celu, mianowicie podczas eventu będą zbierać pieniążki dla Kubusia Suchodoły z Hajnówki.

Kubuś cierpi na SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Ta bezlitosna choroba odbiera mu władzę nad ciałem. Jego mięśnie słabną, nie może nawet sam przełykać! Do walki z SMA potrzeba najdroższego leku świata! Podczas tego wydarzenia będzie można wesprzeć finansowo Kubusia. Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć fizycznie w wydarzeniu to serdecznie zapraszamy do wsparcia online przez stronę: www.siepomaga.pl/kubus

Burmistrz Michałowa- Marek Nazarko zapowiada dalszy rozwój tego miejsca. Na stronie michalowo.eu zamieszczono jego wypowiedz dotyczącą  pozyskanych przez Gminę 7 mln zł dofinansowania na realizację projektu “Zachowanie cennych zasobów przyrodniczych na terenie zbiornika Siemianówka w Gminie Michałowo”:

– „Nasz Zalew Siemianówka jest miejscem wyjątkowym, a bogactwo przyrodnicze jest tu najważniejszym atutem. Ten projekt pozwoli na zachowanie walorów przyrodniczych i na pewno uatrakcyjni miejsce, podniesie jego wartość i stanie się wizytówką całego województwa.”

W ramach tej inwestycji powstanie:

  •  budynek monitorowania ptaków
  •  hangary pływające
  •  żuraw obrotowy do wodowania jednostek pływających
  •  pomosty cumownicze pływające
  •  parking dla samochodów osobowych
  •  3 tarasy edukacyjne
  •  stacja rowerowa (punkt serwisowy i stojaki rowerowe)
  •  pomost stały- widokowo-edukacyjny
  •  pomost pływający
  •  taras edukacyjno-wypoczynkowy
  •  adaptacja istniejącego budynku na Centrum Edukacji Ekologicznej
  •  parking dla pojazdów kempingowych
  •  platformy pływające dla ptaków- miejsce lęgowe dla ptaków

Poniżej wizualizacje projektu.

Red. A.M.M.

Fot. A.M.M. oraz joanna_sienczuk (Instagram)

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz

Warto dodać coś o zasyfionej, śmierdzącej, zielonej wodzie.

Partnerzy