W ostatnich godzinach media obiegła informacja o zatrzymaniu byłego posła z Podlasia, Jacka Ż., przez Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA). Zatrzymanie to jest związane z trwającym śledztwem, które prowadzi Prokuratura Europejska.
Kariera polityczna Jacka Ż.
Jacek Ż. rozpoczął swoją karierę parlamentarną w 2007 roku, kiedy to zdobył mandat poselski z listy Platformy Obywatelskiej (PO). Dwa lata później, w kolejnych wyborach, ponownie uzyskał zaufanie wyborców i zasiadł w Sejmie. W drugiej połowie kadencji 2011-2014 związał się z Jarosławem Gowinem, co doprowadziło do opuszczenia PO i założenia nowego ugrupowania – Polski Razem, które później przekształciło się w Porozumienie.
W 2015 roku, jako współtwórca Zjednoczonej Prawicy, Jacek Ż. zdobył mandat poselski z listy Prawa i Sprawiedliwości (PiS). W 2019 roku ponownie zasiadł w Sejmie, jednak w trakcie drugiej kadencji jego drogi zaczęły się rozchodzić z ugrupowaniem Jarosława Gowina. Ostatecznie związał się z Partią Republikańską, kierowaną przez Adama Bielana. W latach 2020-2023 pełnił funkcję wiceministra funduszy i rozwoju regionalnego, jednak został zdymisjonowany w związku z kontrowersjami w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).
Tło śledztwa
Jak informuje dziennikarz Radia Zet, Mariusz Gierszewski, w czerwcu 2025 roku Prokuratura Regionalna w Warszawie przekazała Prokuraturze Europejskiej dwa śledztwa dotyczące programów NCBiR, które opiewały na łączną kwotę 200 mln zł. Programy te były związane z funduszami europejskimi, co dodatkowo podkreśla wagę sprawy.
Zatrzymanie Jacka Ż. przez CBA może mieć poważne konsekwencje dla jego dalszej kariery oraz dla osób i instytucji związanych z prowadzonymi śledztwami. W miarę jak sprawa będzie się rozwijać, można spodziewać się kolejnych informacji na ten temat.
Red. OKO

