Kaczyński o sejmiku podlaskim: takie rzeczy się zdarzają; Kosiniak-Kamysz: gigantyczna porażka PiS-u

Kaczyński o sejmiku podlaskim: takie rzeczy się zdarzają; Kosiniak-Kamysz: gigantyczna porażka PiS-u

Takie rzeczy się zdarzają, są przykre, ale to nic nowego w polityce; „umiarkowanie” się tym przejmujemy – podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński odnosząc się do utraty władzy przez PiS w sejmiku woj. podlaskiego. Wicepremier, szef MON Kosiniak-Kamysz stwierdził, że to „gigantyczna porażka PiS-u”.

Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w samorządzie województwa podlaskiego – ugrupowania koalicji rządowej, wsparte przez dwoje radnych PiS, doprowadziły we wtorek do wyboru nowego przewodniczącego sejmiku, a później zarządu regionu. Marszałkiem nowej kadencji został Łukasz Prokorym (KO). W tajnym głosowaniu Prokorym otrzymał 16 głosów poparcia w 30-osobowym sejmiku. PiS zgłosiło na to stanowisko dotychczasowego marszałka Artura Kosickiego, którego kandydaturę poparło 13 radnych; jeden głos był nieważny.

Przeczytaj koniecznie także:

Mamy nowy zarząd województwa! W tym dwoje wicemarszałków z PiS

W nowym sejmiku województwa podlaskiego PiS zdobyło 15 mandatów, 8 Koalicja Obywatelska, 6 Trzecia Droga, jeden KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. W komentarzach powyborczych przeważały opinie, że to PiS jest bliski utrzymania władzy, a decydujący może być mandat Stanisława Derehajło – radnego z listy Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców. Już jednak w pierwszym głosowaniu w nowym sejmiku okazało się, że stworzyła się inna większość. W głosowaniu jawnym – jeszcze przed wyborem przewodniczącego sejmiku – odrzucony został bowiem wniosek marszałka poprzedniej kadencji Artura Kosickiego, by sesję w tym miejscu przerwać i dokończyć za miesiąc.

 

O utratę władzy w sejmiku woj. podlaskiego, Kaczyński został zapytany przez dziennikarzy w Sejmie oraz o to czy jest ona bolesna dla PiS. „Takie rzeczy się zdarzają, są przykre, ale nic nowego w polityce” – odpowiedział prezes PiS. Dodał, że partia „umiarkowanie” się tym przejmuje.

 

Kaczyński był też pytany o sytuację PiS w Małopolsce, gdzie w poniedziałek poseł Łukasz Kmita (PiS) nie został wybrany przez sejmik na nowego marszałka województwa małopolskiego. Za jego kandydaturą zagłosowało 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się. Jeden głos był nieważny. Kmita nie został wybrany pomimo, że był jedynym zgłoszonym kandydatem, rekomendowanym przez PiS, które w 39-osobowym sejmiku małopolskim ma większość dysponując 21 mandatami. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.

 

„No bunt jak bunt, to jest kwestia tam pewnych różnic zdań” – ocenił Kaczyński. Dopytywany, czy poseł Kmita nie podoba się lokalnym działaczom, odparł: „Czasem nowi ludzie, tacy, którzy cokolwiek, no powiedzmy sobie z wyższej półki w sensie intelektualnym, niektórym się nie podobają”. Dodał, że jest to przykre i będzie z tym walczyć.

 

Wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom w Sejmie, że decyzja związana z podlaskim sejmikiem jest „podyktowana zachowaniami w poprzedniej kadencji”. „To jest podyktowane pewnymi upokorzeniami, nierealizowaniem tego programu dla woj. podlaskiego, na który się umówili” – stwierdził wicepremier. „Dla nas to jest duży sukces, że województwo podlaskie zdecydowało się powierzyć funkcje przewodniczącego dla PSL-u, marszałka dla Platformy Obywatelskiej i zbudowaliśmy szeroką koalicję” – zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

 

„Porażka PiS-u i stylu rządzenia w woj. podlaskim przez ostatnie pięć lat to jest ich gigantyczna porażka i gigantyczne rozczarowanie, także wielu zwolenników sposobu rządzenia PiS-u na Podlasiu” – podkreślił wicepremier. (PAP)

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy