Kaczyński: w wymiarze sprawiedliwości trzeba właściwie zmienić wszystko, na przeszkodzie stoi UE


W wymiarze sprawiedliwości trzeba zmienić właściwie wszystko, ale na przeszkodzie stoi Unia Europejska – mówił w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Bielska Podlaskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślał, że dzięki zmianom wymiar sprawiedliwości mógłby działać szybciej.

Kaczyński był pytany o Spółdzielnię Mleczarską „Bielmlek” z Bielska Podlaskiego.

W ubiegłym roku CBA zatrzymało trzy osoby, w tym prezesa spółdzielni, w śledztwie związanym z upadłością firmy. Obecnie „Bielmlekiem” zarządza syndyk.

Kaczyński mówił, że poszkodowani, czyli rolnicy, „otrzymali właściwe odszkodowania”, a sprawa karna się toczy.

„Śledztwo trwa, ale wymiar sprawiedliwości to nie moja rola (…), to jest rola prokuratury i sądu” – powiedział.

Ocenił, że w Polsce śledztwa toczą się „straszliwie długo”.


„Żeby to zmienić, trzeba by właściwie zmienić w wymiarze sprawiedliwości wszystko, ale tutaj na przeszkodzie stoi Unia Europejska. Taka prawda, taka rzeczywistość” – wyjaśnił.

„Bez zmian w Unii Europejskiej – a liczymy, że takie zmiany w końcu przyjdą – to zmiana w tej sytuacji będzie piekielnie trudna. Po prostu nie ma jak doprowadzić do tego, żeby te wszystkie organy zaczęły szybciej działać, żeby to wszystko było doprowadzone do końca” – ocenił.

O potrzebie zmian w sądownictwie kilka godzin wcześniej Kaczyński mówił także podczas spotkania z mieszkańcami Białymstoku.

Zaznaczył, że reforma sądów jest jedną ze spraw, której rząd PiS „jeszcze nie załatwił”, ale – jak podkreślił – „ich naprawa jest naszym fundamentalnym obowiązkiem i prędzej czy później, ale to zrobimy”. (PAP)

 

Red. M.L.

Fot. FB: Prawo i Sprawiedliwość / PAP

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy