W gminie Mielnik otwarto pierwszy Dzienny Dom Pomocy Senior +

W gminie Mielnik otwarto pierwszy Dzienny Dom Pomocy Senior+

Będzie to miejsce, w którym pomoc otrzymają osoby z niepełnosprawnościami, potrzebujące rodziny i seniorzy. Planowane są m.in. warsztaty, porady prawne i pomoc psychologiczna.

Na jego uruchomienie samorząd województwa przekazał ponad 1,5 mln zł dotacji z funduszy unijnych. Oficjalne otwarcie placówki odbyło się 1 lipca. Wcześniej, w Wilanowie (gm. Mielnik) zainaugurowano działalność Klubu Seniora.

Dzienny Dom Pomocy w Mielniku został utworzony dzięki pieniądzom przekazanym przez województwo, ale przedsięwzięcie zyskało też dofinansowanie z rządowego Programu Senior Plus.

– Nie byłoby możliwe powstanie tego obiektu, gdyby nie dobra współpraca lokalnego samorządu, samorządu województwa i rządu, dzięki czemu powstał montaż finansowy, który pozwolił przeprowadzić ten projekt – mówił wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Zwrócił też uwagę, że Senior Plus to autorski projekt obecnego rządu. Wcześniej tego typu działań skierowanych do osób starszych nie było.

Dzienny Dom Pomocy w Mielniku powstał w budynku po placówce straży granicznej

Dzięki przekazanym przez samorząd województwa pieniądzom został przeprowadzony gruntowny remont. Placówka działa w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielniku, jako ośrodek wsparcia. Jest czynna od poniedziałku do piątku, przez osiem godzin dziennie. Dysponuje dziesięcioma miejscami. Zaplanowane są w niej zajęcia muzyczne, plastyczne, warsztaty ogrodnicze, rękodzielnicze, szachy, trening pamięci, a także rehabilitacja. Dodatkowo seniorzy mają zapewniony dojazd do ośrodka, powrót do domu oraz posiłek.

Wójt gminy Mielnik Marcin Urbański podkreślał, że według relacji podopiecznych, którzy już od maja br. korzystają z placówki, jest to miejsce przyjazne, w którym bardzo dobrze się czują i miło spędzają czas.

– O to właśnie nam chodziło, aby każdy z was, seniorów naszej gminy, czuł się dowartościowany, akceptowany i żeby aktywnie mógł przeżywać tę jesień swojego życia – mówił.

O tym, że jest to miejsce potrzebne, przekonywała również w imieniu pensjonariuszy, Wiesława Blikbrok – podopieczna ośrodka.

– W naszym wieku wzrasta zależność od naszych bliskich, którzy nie zawsze mogą mieć na to czas. Dlatego tym bardziej serdecznie dziękujemy za troskę. To miejsce jest dowodem na zainteresowanie naszym losem – podkreślała.

Z oferowanej w placówce pomocy korzystają potrzebujące rodziny, osoby z niepełnosprawnościami oraz starsze, które stanowią ponad 60 proc. mieszkańców gminy.

W Mielniku uruchomiono też tzw. pomoc sąsiedzką w prostych codziennych czynnościach dla potrzebujących. Kilka osób z niepełnosprawnościami zyskało  pomoc asystenta.

Klub Seniora w Wilanowie (gm. Mielnik)

Piątkowe uroczystości w Mielniku to nie jedyne tego dnia oficjalne otwarcie miejsca przyjaznego starszym mieszkańcom gminy. Wcześniej otwarto Klub Seniora w Wilanowie.

– Cieszę się, że dzięki środkom z Programu Senior Plus udało się wyremontować pomieszczenie na potrzeby klubu i zakupić wyposażenie. Teraz w pięknym otoczeniu możecie państwo spotykać się, uczestniczyć w równego rodzaju warsztatach i zajęciach – mówił wójt Urbański.

Klub, podobnie jak Dzienny Dom Pomocy w Mielniku, prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Miejsce jest czynne od poniedziałku do piątku, przez cztery godziny dziennie. Odbywają się tutaj m.in. zajęcia muzyczne, kulinarne, sportowe.

To drugi w gminie Mielnik Klub Seniora. Pierwszy działa w Niemirowie.

W Wilanowie Marcin Urbański przypomniał, że dzięki m.in. funduszom przekazanym przez samorząd województwa gmina Mielnik od trzech lat uczestniczy w projekcie dotyczącym pomocy społecznej. Są to m.in. wyjazdy na koncerty, spektakle teatralne, spotkania i wiele innych aktywności.

– Jako samorząd województwa staramy się dbać o zrównoważony rozwój naszego regionu. Dbamy nie tylko o duże ośrodki jak Suwałki Łomża Bielsk czy Siemiatycze, staramy się pobudzać do życia lokalne społeczności przez chociażby – tak jak tutaj, w Wilanowie –  programy społeczne – zaznaczył wicemarszałek Łukaszewicz.

 

Red. M.L.

Fot. Kamil Timoszuk UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy