Prezydent RP Andrzej Duda w woj.podlaskim odwiedził także Suchowolę i Supraśl

Prezydent RP Andrzej Duda w woj.podlaskim odwiedził także Suchowolę i Supraśl

Podczas sobotniej wizyty w województwie podlaskim Andrzej Duda, po Grajewie i Mońkach, odwiedził także Suchowolę.

Suchowolę

Tam złożył kwiaty pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

W Supraślu odwiedził z kolei grób Generała Brygady, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego Arcybiskupa Mirona. W obu wydarzeniach wziął udział marszałek Artur Kosicki.

Podczas wizyty w Suchowoli Andrzej Duda złożył kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym kapłana oraz spotkał się z samorządowcami z regionu i okolicznymi mieszkańcami. Złożył też wizytę w pobliskich Okopach, rodzinnej miejscowości ks. Popiełuszki, gdzie oddał hołd duchownemu w miejscu jego pamięci oraz spotkał się z rodziną kapłana.

To nie pierwsza wizyta prezydenta w rodzinnej wsi Błogosławionego. Poprzednio gościł tu we wrześniu 2015 r.

Supraśl

Kolejnym punktem wizyty był Supraśl. Andrzej Duda, jako pierwsza w historii głowa państwa polskiego, odwiedził Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu. Prezydenta powitał JE Arcybiskup Jakub i wyraził wdzięczność za pomoc w dostarczeniu w prawosławną Wielką Sobotę Świętego Ognia z Jerozolimy do Polski. Prezydent złożył wieniec na grobie Generała Brygady, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego Arcybiskupa Mirona, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

Prezydenta w Supraślu witał JE Najprzewielebniejszy Jakub, Abp Białostocki i Gdański. Duchowny wyraził wdzięczność za pierwszą wizytę głowy państwa w Monasterze, a także za pomoc w przewiezieniu Świętego Ognia z Jerozolimy do Polski.

W przedsięwzięcie zaangażowana była bowiem Kancelaria Prezydenta wraz z Samorządem Województwa Podlaskiego. Święty Ogień do Białegostoku dotarł w godzinach wieczornych w sobotę (18.04), by trafić do tutejszych wyznawców prawosławia przez rozpoczęciem uroczystości paschalnych.

W przekazaniu ognia z Jerozolimy w kurii Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej w Białymstoku wzięli udział: Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Red. OKO

Fot. Jakub Szymczuk Kancelaria Prezydenta RP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy