Protest rolników i przedsiębiorców w Korycinie- film

Bieda wyprowadziła na ulicę rolników. Musieli rolnicy wyjechać” – tłumaczy nam Antoni Pakuła ze wsi Kumiała To drugi masowy protest rolników na drogach województwa podlaskiego.

Na rolnicze blokady napotkać można było  w Jeżewie Starym na S8 pod wiaduktem, w Augustowie, Boćkach, Brańsku, Korycinie, Marianowie, Sztabinie, Suchowoli i Wojszkach. Protestujący gospodarze  głównie sprzeciwiają się polityce klimatycznej Unii Europejskiej w jej części nazywanej Zielonym Ładem a przy tym  napływowi towarów z Ukrainy, które jej nie podlegają.Po raz pierwszy w Korycinie do protestowania włączyli się przedsiębiorcy i pracownicy branży drzewnej z blisko 40 firm.

Sprzeciwiają się zarządzeniom minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig -Kloski z Trzeciej Drogi,  która wprowadziła ograniczenia wycinki drzew, które najbardziej uderzają w województwo podlaskie. Dołączyliśmy do protestu z prostej przyczyny.

Zakazy, ograniczenia wycinki w lasach jakie spłynęły tutaj na nas podlaski teren. Tylko Podlasie odczuwa ten brak surowca. Ograniczenia zostały wprowadzone przez minister klimatu i środowiska. Te ograniczenia spowodowały mniejszą wycinkę drewna, które używamy do produkcji.

Co za tym idzie zakłady zaczną się zamykać. Będziemy musieli redukować zatrudnienia.

Na terenie Dyrekcji Białostockiej działa około 500 firm. To jest 500 firm , które żyją lasu. Za tymi firmami stoją pracownicy. To są setki  rodzin , które na tym ucierpią – Wojciech Stasiełuk z firmy Konar z Korycina. Leśnicy dbają o las. Powierzchnia lesistości w Polsce stale się zwiększa – dodaje Wojciech Stasiełuk.

Dołączyli do nas także transportowcy i handlowcy. Bardzo dużo ludzi przyjechało. Są problemy nierozwiązane. Z postulatami wszystkich zwrócimy się do wojewody i do rządu  – informuje Marek Siniło z Podlaskiej Izby Rolniczej.

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska Podlaskie24. pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy