Augustów. Seniorzy uwierzyli w historię o wypadku syna; oddali oszustom 70 tys. zł

70 tys. zł oddali oszustom seniorzy z okolic Augustowa (Podlaskie)

Przestępcy przekonali małżonków, że ich syn spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy, by nie trafić do więzienia.

Jak podał w czwartek zespół prasowy podlaskiej policji, do 82-letniej mieszkanki powiatu augustowskiego zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna. Mówił, że miał wypadek, w którym ucierpiała kobieta w ciąży. Prosił, aby seniorka podała mu numer komórkowy do ojca, bo go zapomniał.

82-latka numer podała, wtedy oszuści zadzwonili do jej męża. Kobieta podająca się za policjantkę poinformowała 89-latka, że potrzebna jest duża suma pieniędzy, żeby jego syn mógł uniknąć kary. Rozłączyła się i ponownie zadzwonił oszust podający się za syna; powiedział seniorom, że niedługo przyjdzie do nich adwokat po pieniądze.

„Poinstruował seniorów, w jaki sposób mają zapakować pieniądze. Małżeństwo zawinęło 70 tys. zł w papier. Pieniądze włożyli do reklamówki. Gdy usłyszeli dzwonek, wyszli przed dom. Przez furtkę przekazali pieniądze oszustce, która podawała się za adwokata” – podała policja.

Dopiero po jej odejściu nabrali podejrzeń i zawiadomili policję.

„Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji finansowych. Słysząc w słuchawce historię, że bliski spowodował wypadek, czy pieniądze na koncie są zagrożone, powinniśmy przede wszystkim rozłączyć się i zweryfikować tę informację. O takich sytuacjach natychmiast należy informować policjantów, dzwoniąc na numer 112” – podkreślała już wielokrotnie podlaska policja.

Oszuści posługują się różnymi scenariuszami podobnych oszustw. Policjanci przypominają, że to już nie tylko tzw. legenda „na wnuczka”, czyli historia dotycząca np. wypadku i konieczności zapłacenia poręczenia czy innych wydatków.

Oszuści podają się też często za policjantów czy prokuratorów prowadzących rzekome akcje, np. przeciwko przestępcom bankowym.

Żądają wtedy np. przekazania pieniędzy do znakowania czy przelania ich na rzekomo bezpieczne konta.(PAP)

Red. M. L.

Fot. iStockPhoto

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy