Łomża. Rusza projekt „Fachowiec dla Seniora”

„Fachowiec dla Seniora”. Skorzystają osoby starsze i z niepełnosprawnością

Cieknący kran, zepsuta klamka, niedomykające się meble, wyrwane gniazdko elektryczne czy nieszczelne okna – to usterki, których samodzielne usunięcie może stanowić problem dla seniorów i osób z niepełnosprawnością. Bezpłatnie pomoże je naprawić „fachowiec” nazywany inaczej „złotą rączką”.

Już niebawem łomżyńscy seniorzy będą mieli możliwość skorzystania z projektu „Fachowiec dla Seniora”. Jego celem jest podniesienie oraz poprawa jakości życia przez zapewnienie osobom 60+ dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Projekt jest skierowany również do osób z niepełnosprawnością. Zgłoszenia będą przyjmowane od początku września w Centrum Integracji Społecznej. W Ratuszu odbyło się spotkanie poświęcone temu tematowi. Wziął w nim udział zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski oraz łomżyńscy seniorzy.

– Z dużą starannością przyglądamy się sytuacji seniorów na terenie naszego miasta. Szereg programów już zostało wprowadzonych w poprzednim roku, jak również wcześniej. Seniorzy zgłaszali nam potrzeby, jeśli chodzi o stworzenie takiego programu i jego realizację–mówił zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski. – Nie ukrywam, że chcieliśmy już ten pomysł wprowadzić na wiosnę, jednakże sytuacja związana z zagrożeniem koronawirusem i obostrzenia, które spowodowały, że musieliśmy nasze plany odwlec w czasie. Wspólnie z pracownikami CIS, którzy będą odpowiedzialni za wykonywanie drobnych napraw, będzie zaangażowany również pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Będzie on sprawdzał czy te naprawy, których dokonał fachowiec faktycznie zostały dokonane w sposób właściwy. 

Program doceniają również sami zainteresowani, czyli łomżyńscy seniorzy.

– Jest to bardzo cenna oddolna inicjatywa, co potwierdza, że nastąpiła bardzo szybka reakcja ze strony władz samorządu. Ważne, że prezydent miasta jest blisko spraw mieszkańców Łomży, a zwłaszcza ludzi starszych. W szczególności z tego projektu będą mogli korzystać osoby w starszym wieku i samotne – powiedział zastępca przewodniczącego Łomżyńskiej Rady Seniorów Stanisław Kaseja.

To on zgłosił pomysł zaangażowania do tego projektu po stronie wykonawczej seniorów „fachowców”. Drobne naprawy techniczne będą realizowali uczestnicy projektu Centrum Integracji Społecznej. Od 1 września br. będą przyjmowali zgłoszenia, weryfikowali je i po wyznaczeniu terminu dokonywali napraw.

Potrzebę usunięcia usterki można będzie zgłaszać pod numerem telefonu 86 2156899 lub osobiście w siedzibie CIS przy ul. Farnej 1.

Koszt zakupu materiałów niezbędnych do naprawy będzie leżał po stronie zgłaszającego. Osoby dokonujące napraw nie będą pobierały żadnych opłat za wykonaną usługę. Nie będą też brały pieniędzy na zakup materiałów. Projekt jest skierowany również do osób z niepełnosprawnością.

W ramach projektu „Fachowiec dla Seniora” zgłaszający usterkę senior może skorzystać z usługi maksymalnie raz w miesiącu (12 razu w roku). W wyjątkowych przypadkach możliwe będzie skorzystanie przez seniora z dodatkowej liczby usług, po analizie przypadku dokonanej przez Centrum Integracji Społecznej w Łomży.

Zobacz też: Białystok. Złota rączka znów pomaga seniorom 

Red. M.L.

Fot. Łukasz Chełchowski/lomza.pl

Łukasz Chełchowski / UM w Łomży

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy