Sokółka. Nowy wiadukt nad torami zwiększy bezpieczeństwo i ułatwi komunikację

Nowy wiadukt nad torami w Sokółce zwiększy bezpieczeństwo i ułatwi komunikację

Wiadukt drogowy za prawie 50 mln zł nad linią kolejową w Sokółce zwiększy bezpieczeństwo na kolei i ułatwi komunikację w mieście i regionie. Widać efekty prac przy wspólnej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku i Gminy Sokółka. W czwartek (6.08) wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, lokalni samorządowcy i przedstawiciele spółki PKP PLK wizytowali obiekt.

Pierwsze samochody pojadą wiaduktem nad linią kolejową z Białegostoku przez Sokółkę do granicy z Białorusią jeszcze w tym roku. Piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przewidziano windy.

Stumetrowa budowa już nad torami

Wykonawca pracuje zgodnie z harmonogramem. Na żelbetowe podpory przy pomocy specjalistycznego dźwigu nasunięto stalową konstrukcję obiektu. Nad ziemią są trzy przęsła wiaduktu. Obiekt będzie miał 142 metry długości oraz ponad 16 metrów szerokości. Już do budowy obiektu zużyto 420 ton stali zbrojeniowej i ponad 300 „gruszek” betonu. Inwestycja wymagała korekty przebiegu linii kablowych energetycznych i kablowych teletechnicznych.

Przebudowano sieć trakcyjną pod wiaduktem i dodatkowo zainstalowane będą osłony przeciwporażeniowe.

Wykonane zostanie także wygrodzenie i chodnik wzdłuż linii kolejowej, zapewniający dojście do windy. Prace na budowie rozpoczęły się wiosną ubiegłego roku. Zakończenie, łącznie z przebudowanym układem drogowym, jest planowane w listopadzie 2021.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”, współfinansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Program inwestycji kolejowych jest symbolem czasów, na które czekali mieszkańcy szczególnie takich miejscowości jak Sokółka – mniejszych, nie metropolii. Czekali wiele lat, wiele dekad na to, kiedy rząd centralny, instytucje państwowe, PKP spojrzą nie i tutaj także skierują środki inwestycyjne – podkreślał wicewojewoda Tomasz Madras.

Budowę wiaduktu w Sokółce finansuje: samorząd województwa, PKP PLK – także z pieniędzy unijnych i gmina Sokółka.

 

Red. M.L.

Fot. PUW / Podlaskie24.pl

PUW w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy