Ponad tysiąc osób popłynęło w weekendowym spływie „500 kajaków” w Drohiczynie na Podlasiu

Około 1100 osób z Polski i zagranicy wystartowało w weekendowym spływie „500 kajaków” w Drohiczynie na Podlasiu. Jak poinformowali organizatorzy, to rekord w całej dziewięcioletniej historii wydarzenia. Najmłodszy z uczestników miał 4 lata, a najstarszy 78 lat.

Niesamowite przeżycia i przepiękne widoki – to atrakcje jakie towarzyszyły wydarzeniu pod hasłem „500 kajaków”. Spływ organizowany jest na Bugu, jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce. Kajakarze wystartowali z plaży miejskiej w Drohiczynie i po przepłynięciu 29 kilometrów dotarli do miejscowości Granne w gminie Perlejewo. Organizatorem imprezy był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie, a współorganizatorami gminy Drohiczyn i Perlejewo oraz Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa.

Jak co roku, wśród uczestników byli zawodowcy i amatorzy. Wystartowali z plaży miejskiej w Drohiczynie i po przepłynięciu 29 kilometrów dotarli do miejscowości Granne w gminie Perlejewo. Później w Nadbużańskim Centrum Turystycznym, przy ognisku i muzyce granej na żywo, kajakarze mieli okazję zasmakować przysmaków lokalnej kuchni. Po noclegu na polu namiotowym prawdziwi wyczynowcy popłynęli kajakami również w niedzielę, 7 sierpnia, do miejscowości Nur. Partnerem imprezy było Województwo Podlaskie.

– Gratuluję wszystkim przepłynięcia tej trudnej trasy – mówił uczestników na mecie w miejscowości Granne (gmina Perlejewo) Marek Malinowski, członek zarządu województwa. – Wymaga ona nie lada umiejętności, wytrzymałości i hartu ducha. Ale piękne nadbużańskie tereny wynagradzają ten wysiłek.

Podziękował Wojciechowi Borzymowi, burmistrzowi Drohiczyna i Jakubowi Wierzbickiemu, wójtowi gminy Perlejewo za pracę włożoną w organizację przedsięwzięcia.

Pierwszy spływ odbył się w 2013 r. w związku z obchodami 500-lecia Województwa Podlaskiego. Jego hasło brzmiało „500 kajaków na 500 lat Województwa Podlaskiego”.

Miała to być impreza jednorazowa, ale odzew był tak duży, że organizatorzy zdecydowali się już na dziewięć edycji. W 2019 r., podczas siódmego z kolei spływu, zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – popłynęły aż 1083 osoby (565 załóg kajakowych). Natomiast w tym roku już wiadomo, że rekord został pobity – było ponad 1100 osób i ponad 600 załóg.

To sportowe przedsięwzięcie zostało docenione w kraju.

W 2013 r. Polski Związek Kajakowy przyznał mu nagrodę za największą imprezę kajakową w Polsce. W 2016 r. spływ został uhonorowany tytułem „Top Regionu 2015” w kategorii „Wydarzenia Sportowe roku 2015” przez słuchaczy Radia Podlasie i nominowany do Podlaskiej Marki Roku. A w 2019 r. otrzymał tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Podlaskiego.

 

Red. M.L.

Fot. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie

Na podst. MGOK w Drohiczynie i PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy