„Korytarz Życia” – film, który powinien zobaczyć każdy kierowca

Skandaliczne zachowanie kierowców osobówek na trasie S8.

Strażacy z jednostki OSP w Choroszczy nagrali krótki filmik, na którym widać, jak kilka samochodów osobowych jedzie pod prąd uniemożliwiając innym kierowcom zjechanie na pobocze i utworzenie korytarza życia.

Druhowie jechali na miejsce wypadku, by wziąć udział w akcji ratunkowej, ale utknęli. Musieli czekać, aż przejadą inne auta. Na filmiku nagranym z kabiny wozu strażackiego widać stojące w korku TiR-y, natomiast po prawej stronie jadące pod prąd osobówki.

Filmik ten strażacy z OSP Choroszcz umieścili na swoim profilu na Facebooku

„Podczas blokady drogi ekspresowej spowodowanej wypadkiem należy utworzyć tzw. „korytarz życia” – w celu umożliwienia służbom ratowniczym dojazd na miejsce zdarzenia. Kierowcy powinni albo zająć tylko jeden pas albo z dwóch stron rozjechać się tworząc dogodny przejazd. Niestety … po raz kolejny trzeba to powtarzać. Na ostatnim wyjeździe kierowcy postanowili zrobić sobie pas do ucieczki przed korkiem całkowicie blokując nam przejazd … Nikt nie lubi stać w korku, ale tam ktoś czeka na ratunek – o tym prosimy pomyśleć i nie życzymy nikomu by znalazł się w takiej sytuacji. Przepraszamy za niecenzuralne słowa na filmie, ale niestety w takich sytuacjach są emocje, a na to zachowanie trudno o inne określenia” – napisali w komentarzu strażacy z OSP Choroszcz.

Strażacy z OSP Choroszcz w kolejnych poście na swoim fanpage’u umieścili kolejne ważne informacje dla kierowców:

Najbardziej dogodnym dla służb ratowniczych korytarzem życia jest taki, w którym pojazd służb nie musi zwalniać i wykonywać slalomu wokół zatrzymanych pojazdów.

1. W przypadku drogi ekspresowej samochody mogą go utworzyć gdy prawy pas zjedzie na pas awaryjny / pobocze. Lewy przesunie się na prawy tworząc całkowicie pusty lewy pas. Nie zawsze da się tak idealnie – gdy korytarz przed nami samoczynnie zaczął tworzyć się na środku, zaś samochody „zjeżdżają” na boki – wtedy przynajmniej zadbajmy aby korytarz był jak najszerszy.

2. W przypadku drogi dwukierunkowej tak samo ważne jest aby pojazd ratowniczy nie musiał znacząco zwalniać. Korytarz tworzymy zjeżdżając na pobocza.

3. Jadąc drogą dwukierunkową, będąc jeszcze daleko od miejsca wypadku również pomagajmy ratownikom ! Gdy zobaczymy pojazd służb za sobą lepiej jest umożliwić mu płynne wyprzedzenie, gdy przeciwległy pas jest wolny. Jeżeli jest zajęty warto płynnie poruszać się dalej i zjechać dopiero w dogodnym miejscu. Najgorzej gdy ktoś spanikuje, mocno zwolni a na końcu pomału stoczy się na bok – pomimo pustej drogi przed sobą.

4. Myślmy o innych na drodze – jeżeli tworzymy przejazd w korku – przesuwajmy się tak, aby jak najbardziej ułatwić postronnym kierowcom utworzenie korytarza.
5. Sytuacja z poprzedniego posta jest niedopuszczalna. W kilka minut od powstania korka – logicznym jest, że stało się coś złego i zaraz mogą pojawić się służby. Tworzenie pasa „ucieczki” i całkowite blokowanie drogi jest albo skrajnym egoizmem albo brakiem myślenia. Takowe osoby niechaj pomyślą, że w przyszłości służby mogą jechać właśnie do nich!

 

Red. M.L.

Fot. OSP Choroszcz

OSP Choroszcz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy