Chrystus pod kroplówką na szpitalnym łóżku. Grób Pański w białostockiej parafii.

Zgodnie z polską tradycją Groby Pańskie w kościołach buduje się na Wielki Piątek, w którym to dniu po liturgii wielkopiątkowej, Ciało Chrystusa zostaje przeniesione do symbolicznego grobu. Od lat groby te nawiązują do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Często symbolizują trudne polskie doświadczenia. Tak też się stało i w tym roku. Chrystus na szpitalnym łóżku podłączony do kroplówki – taki wymowny grób mogli zobaczyć wierni należący do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku.

„Jakże wymowny, poruszający, nieobojętny dla serca…” – mówi pani Beata.

„Niesamowita i poruszająca interpretacja” – dodaje pani Dorota.

Tradycja strojenia Grobu Pańskiego istnieje od średniowiecza. W XVIII w. zwyczaj ten zanikł prawie w całej Europie. Zachował się tylko na terenie Austrii, Węgier, Polski i południowych Niemiec.

Tradycja strojenia grobu Chrystusa w kościołach rozwinęła się w naszym kraju w sposób szczególny; groby przemawiały bowiem do wyobraźni, a przede wszystkim jako znak trudnego i bolesnego doświadczenia.

W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy związane z sytuacją kraju. W czasach rozbiorów, okupacji niemieckiej oraz stanu wojennego ustrojony grób odzwierciedlał najbardziej aktualne przeżycia narodu polskiego. W tym roku Grób Pański nawiązywał do panującej na świecie pandemii koronawirusa.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi

dzieje.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy