W Białymstoku działa nowa całodobowa ogrzewalnia dla osób bezdomnych

Od początku roku w Białymstoku działa nowa całodobowa ogrzewalnia dla osób bezdomnych. Na zlecenie Miasta prowadzi ją Caritas Archidiecezji Białostockiej. Osoby bezdomne mogą również korzystać z wyremontowanych pomieszczeń noclegowni prowadzonej przez Fundację Dialog

Całodobowa ogrzewalnia dla osób bezdomnych prowadzona przez Caritas Archidiecezji Białostockiej mieści się w Białymstoku przy ul. Kolejowej 26A. Dzięki umiejscowieniu ogrzewalni w pobliżu centrum miasta, tuż obok dworca PKP i PKS, osoby potrzebujące mają łatwy dostęp do bezpiecznego schronienia w ogrzewanych pomieszczeniach wyposażonych w miejsca siedzące. Ogrzewalnia zapewnia 30 miejsc (z możliwością zwiększenia do 50 w przypadku między innymi trudnych warunków pogodowych). Osoby potrzebujące mogą tam skorzystać z sanitariatów, łaźni oraz wymienić ubrania na czyste. W ogrzewalni przygotowano miejsce do samoizolacji dla osób podejrzewanych o zakażenie chorobami wirusowymi.

– Okres jesienno-zimowy to pora szczególnie trudna dla osób bezdomnych. Niekorzystne warunki atmosferyczne oraz niskie temperatury zagrażają bezpośrednio zdrowiu i życiu osób pozbawionych dachu nad głową. Dlatego co roku zabezpieczamy miejsca w placówkach, których celem jest udzielenie osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

W tym samym miejscu, przy ul. Kolejowej 26A,  znajduje się również noclegownia prowadzona przez Fundacja Dialog.

W wyremontowanych pomieszczeniach placówki nocleg znaleźć mogą 34 osoby bezdomne. Prace remontowe wykonali sami mieszkańcy wraz z osobami uczestniczącymi w spotkaniach Centrum Integracji Społecznej Fundacji Dialog.

Na terenie Białegostoku działa w sumie 7 podmiotów, które zajmują się pomocą osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością

Na zlecenie Miasta prowadzą  2 ogrzewalnie (60 miejsc), 5 noclegowni (195 miejsc), schronisko z usługami opiekuńczymi (30 miejsc) – jedyna tego typu placówka w województwie podlaskim oferująca pomoc osobom niesamodzielnym, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych – oraz 2 jadłodajnie (65 miejsc).

Działania placówek wspomagane są przez streetworkerów. Zajmują się oni bezpośrednim docieraniem do osób bezdomnych, które przebywają na obszarach niemieszkalnych czy w przestrzeni publicznej Miasta i przekazują im informacje na temat dostępnych form pomocy.

Na prowadzenie działań w 2021 r. Prezydent Miasta Białegostoku przyznał organizacjom dotacje w łącznej wysokości 3 mln zł.

 

Red. M.L.

Fot. Marcin Jakowiak, Adam Ludwiczak / UM Białystok

Eliza Bilewicz-Roszkowska Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy