W Białymstoku wkrótce powstaną dwa nowe parki kieszonkowe

­Ogród deszczowy, rabaty, drzewa i krzewy – w Białymstoku już wkrótce powstaną dwa nowe parki kieszonkowe. Jeden zostanie zlokalizowany przy ulicy generała Stanisława Andersa, a drugi – w ramach Budżetu Obywatelskiego – na osiedlu Nowe Miasto

Przetarg na realizację obu parków kieszonkowych w formule „zaprojektuj i wybuduj” zostanie ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. Zakończenie tych inwestycji planowane jest 15 grudnia 2021 r. 

Park kieszonkowy przy ulicy Gen. Wł. Andersa powstanie na niezagospodarowanych działkach gminnych w sąsiedztwie wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. Cały park będzie zajmował powierzchnię niespełna pół hektara (0,374 ha).

– W proces tworzenia parku zaangażowaliśmy mieszkańców, którzy podczas przeprowadzonych konsultacji społecznych wyrazili swoje opinie dotyczące naszej koncepcji zagospodarowania terenu, oraz zgłosili uwagi, które będziemy uwzględniać w projekcie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Jedną z propozycji mieszkańców było ustawienie ekranów akustycznych i zgodnie z ich wolą wzdłuż ul. Gen. Wł. Andersa pojawią się zielone ekrany w formie wysokich metalowych trejaży porośniętych pnączami ozdobnymi, które będą chroniły przed hałasem.

Nowością, którą Miasto zamierza zrealizować w parku, będzie pierwszy w Białymstoku miejski ogród deszczowy. Jego głównym zadaniem będzie zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej. Ogród deszczowy będzie miał kształt nieregularnej plamy, przypominającej rabatę, jednak zagoszczą tu roślinny nie tylko ozdobne, ale także oczyszczające wodę. Zastosowanie warstw filtrujących wraz z odpowiednią roślinnością spowoduje, że ogród deszczowy stanie się mini oczyszczalnią wód opadowych. System korzeniowy roślin pochłonie te zanieczyszczenia, wykorzysta do budowy własnych tkanek a podczyszczona woda przeniknie do głębszych warstw gleby.

Na terenie parku istniejąca zieleń zostanie zachowana i uporządkowana. Planowane jest posadzenie dodatkowych drzew i krzewów liściastych. Pojawią się tu również byliny ozdobne, trawy oraz pnącza. Wytyczone zostaną ciągi pieszo-rowerowe oraz piesze alejki, które wykonane zostaną z materiałów przepuszczalnych. Wśród elementów małej architektury pojawią się huśtawki, komplety mebli „piknikowych”, ławki, ławka z przewijakiem, stojaki rowerowe oraz pojemniki na śmieci. Teren parku zostanie oświetlony przy zastosowaniu opraw skierowanych ku dołowi. To po to, aby uniknąć w przestrzeni rozproszonego światła, które wpływa niekorzystnie na nietoperze i sowy.

Drugi park kieszonkowy – na osiedlu Nowe Miasto

To inicjatywa mieszkańców, która realizowana będzie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Park zajmie powierzchnię niespełna pół hektara (0,385 ha). Powstaną tam ścieżki, mały plac zabaw, nasadzenia drzew i krzewów liściastych, rabaty bylinowo-ziołowe, łąka kwietna. Będzie oświetlenie, elementy małej architektury i żywa altana. Celem realizacji tego projektu jest stworzenie atrakcyjnego miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców osiedla. Parki kieszonkowe to publicznie dostępne przestrzenie miejskie o niewielkich rozmiarach, zagospodarowane tak, by umożliwić mieszkańcom różne formy wypoczynku na świeżym powietrzu w bliskim kontakcie z zielenią. Pierwszy park kieszonkowy – przy ul. Parkowej w Białymstoku – został oddany do użytku we wrześniu 2020 r.

 

 

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy