Zdrowe opalanie – czy to możliwe? Czy można opalić się szybko i bezpiecznie?


Czy opalanie skóry jest bezpieczne? Wraz z rozwojem medycyny specjaliści odkrywają coraz to nowe fakty odnośnie organizmu ludzkiego, w tym także skóry. Teorie sprzed lat okazują się nie mieć odzwierciedlenia w najnowszych badaniach. To, co kiedyś wydawało się zdrowe dla człowieka, teraz niekoniecznie jest korzystne i polecane.

Jak to jest z opalaniem?

Opalanie skóry ma swoje zalety i wady. Wszystko zależy od źródła promieniowania, na jakie wystawiona jest ludzka skóra. Czy to udając się na wizytę do solarium czy też idąc na plażę, warto wiedzieć na jaki rodzaj promieniowania jest się wystawionym.
Za zmianę odcienia skóry na ciemniejszy odpowiadają promieniowania UVA i UVB. Ciemnienie skóry to reakcja obronna organizmu, m.in. przed tymi rodzajami promieni. Dlatego dłuższa ekspozycja na ich działanie nie jest wskazana, bez względu na to, czy odbywa się w gabinecie solaryjnym, czy na wygodnym leżaku w słoneczny dzień.

Jak dbać o skórę przed i po opalaniu?

Nieco inaczej wyglądają przygotowania do opalania w solarium, a innych zabiegów zaś wymaga wyjście z domu w piękny, pełen słońca dzień oraz wizyta na plaży.

Opalanie w solarium – podstawowe zasady

Z solarium powinny korzystać tylko osoby dorosłe. Należy określić swój typ skóry, gdyż od niego zależy długość, intensywność opalania oraz dobór odpowiednich kosmetyków ochronnych. Skóra przed opalaniem powinna być czysta, bez makijażu, brokatów, dezodorantów, itp. Zaleca się skorzystanie z kosmetyków specjalnie przeznaczonych do użycia w solarium. Nie tylko przyspieszają one proces opalania, ale też zabezpieczają i nawilżają skórę w trakcie zabiegu.
Warto pamiętać, że kosmetyki przeznaczone do solarium nie posiadają filtrów UV i nie nadają się do ochrony przed naturalnym światłem słonecznym. Po skończonej wizycie powinieneś z jeszcze większą troską zadbać o kondycję skóry i stosować preparaty nawilżające, odżywcze, regenerujące oraz przedłużające trwałość opalenizny.
Więcej o opalaniu przeczytasz na blogu Wapteka.pl . Tam też znajduje się więcej niezbędnych informacji dotyczących przeciwwskazań i zaleceń odnośnie korzystania z solarium.


Opalanie w promieniach słonecznych – podstawowe zasady

Wychodząc z domu, powinieneś dozować ekspozycję skóry na słońce. W miarę możliwości zalecane jest unikanie nasłonecznienia między godziną 10.00 a 15.00. Na odsłonięte części ciała powinno się stosować kremy z filtrem SPF15 bez względu na pogodę. Natomiast w okresie letnim zwiększyć ochronę poprzez kremy z filtrem SPF30 i wyższym. Krem ochronny nakłada się na około 20 minut przed wyjściem, następnie kolejną warstwę po 2 godzinach. Wszelkie znamiona zabezpiecza się blokerem SPF50 lub zasłania plasterkiem.
Odwiedzając plaże i planując dłuższe przebywanie w jednym miejscu, niezbędne są specjalne kosmetyki, które nie tylko przyspieszają opalanie. Sprawiają też, że opalenizna jest równomierna, wygląda ładnie, a skóra jest odpowiednio zabezpieczona i nawilżona. Po każdej kąpieli kosmetyk nakłada się ponownie. Po powrocie do domu również powinieneś dbać o opaloną skórę – nawilżać, odżywiać i odbudowywać. Miejsce, gdzie znajdziesz wiele niezbędnych kosmetyków to apteka online – Wapteka.pl z dużym wyborem produktów.

Czy to jeszcze opalanie?

Jest jeszcze jeden rodzaj „opalania”, które właściwie jest bardziej malowaniem i barwieniem skóry, niż tradycyjnym jej wystawianiem na działanie promieni UV. Jest to tzw. opalanie natryskowe. To zdecydowanie bardziej bezpieczna i wygodna forma uzyskania ładnego, zdrowego odcienia na skórze. Może z niej korzystać prawie każda osoba, z wyjątkiem alergików i osób z chorobami skórnymi. Ma ona jednak niewielu entuzjastów, gdyż jej efekty nie są zbyt trwałe i często nie do końca zadowalające.

Najzdrowsze opalanie

Wiedząc to wszystko, warto też zdawać sobie sprawę, że można opalić się zdrowo, ale niekoniecznie szybko. Skóra nabierze delikatnego odcienia opalenizny, gdy będziesz spożywać owoce i warzywa zawierające beta karoten (np. marchewka, papryka). Można też zaopatrzyć się w tabletki z beta karotenem (i używać zgodnie z zaleceniami podanymi na ulotce).

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy