Szanty i Czerwone Gitary w Rajgrodzie

Dni Rajgrodu – Festiwal Piosenki Żeglarskiej

Miniony weekend w Podlaskiem upłynął pod znakiem imprez w wielu miastach regionu – np. Mońkach, Suwałkach czy właśnie Rajgrodzie. Miasto nad jeziorem Rajgrodzkim przez dwa dni bawiło się na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SzantygRaj. Sobotnią gwiazdą był zespół Czerwone Gitary, który oprócz szant zagrali też swoje największe hity.

Wśród atrakcji były konkursy kół gospodyń, turniej siatkówki plażowej, zabawy dla najmłodszych oraz regaty.

Rajgród to jest jezioro Rajgrodzkie, ładne, piękne jezioro Rajgrodzkie – jedne z większych w Polsce. Zawsze tu były żagle, zawsze były białe żagle, żagle omeg, łodzi kabinowych. W tym roku też to widzimy. Odbywają się regaty żeglarskie w ramach ligi województwa podlaskiego. Ireneusz Gliniecki, burmistrz Rajgrodu

Konkurs debiutów

W sobotę odbył się konkurs szantowych „debiutantów”. 10 wykonawców rywalizowało śpiewając i grając szanty – pieśni morza i żeglarzy. Jak podkreślali uczestnicy i organizatorzy – szanty dodają energii.

Ładne szanty, ładne piosenki o żeglowaniu i morskich sprawach są dla tych, którzy lubią ładne piosenki, posłuchać ładnych piosenek. Nie ma tu żadnych ograniczeń, przeciwwskazań. Można być fanem żeglowania, można być marynarzem zawodowym, a szant nie śpiewać i odwrotnie. Można nie mieć nic wspólnego z żeglowaniem, a być wielbicielem piosenki z tego kręgu. Mówił Grzegorz Tyszkiewicz dyrektor artystyczny Festiwalu.

Fantastyczny moment, fantastyczny czas, fantastyczni ludzie. To są zwykłe opowieści ludzi morza, ludzi wody, pracy. O czymś. Nie tylko o bzdurach typu „o miłości”, ale o tęsknocie za domem, za podróżami, o tym co przeżyli. Fajny rytm. Dodaje Grzegorz Kowalewski prezes chóru szantowego „Majtki Prezesa”.

Pierwsze miejsce zajął zespół, drugie solista, a trzecie chór. Wyróżnienie dostał najmłodszy zespół – 4 RDH „Ora et labora”.

  1. Szkutnicy Dźwięków
  2. Marcin Kaszubat
  3. Chór „Majtki Prezesa”

Mimo trudnej pogody, amfiteatr przy plaży w Rajgrodzie ani na chwilę nie pozostał pusty. Silny wiatr i ulewa przerwały sobotnie występy tylko na niespełna godzinę. Występy i muzyczne wrażenia na naszej relacji video:

Red. Michał Puchlik

Fot. Michał Puchlik

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy