Otwarcie zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze – FILM

Budowa zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze została zakończona. Aktualnie trwa wsiedlanie do niej żubrów. Docelowo ma przebywać w niej do 20 osobników

Od soboty, 20 stycznia b.r. zagroda pokazowa w Kopnej Górze zostanie udostępniona do zwiedzania. Teraz mieszkają tam cztery żubry. Leśnicy mają nadzieję, że jeszcze w tym roku ich liczba się powiększy.

To druga w Podlaskiem zagroda pokazowa żubrów

Największą zagrodę pokazową żubrów w regionie prowadzi Białowieski Park Narodowy. Zagroda Lasów Państwowych w Kopnej Górze jest najbliższą taką atrakcją w okolicach Białegostoku.

Zagrody pokazowo-hodowlane pozwalają na obserwację dzikich zwierząt bez ingerowania w ich naturalne terytoria – mówi prezes Towarzystwa Miłośników Żubrów profesor Wanda Olech ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Profesor Olech uważa, że takie obiekty pozwalają na lepszą ochronę żubra w Polsce.

Według danych z 2022 roku w Polsce żyją 2603 żubry, w tym ponad dwieście w zagrodach.

Obecni lokatorzy zagrody przybyli do Kopnej Góry z różnych stron Polski. POROBERTA przyjechała z Białowieskiego Parku Narodowego. POŁATKA pochodzi z Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. POZBOREK wychował się w zagrodzie Wolisko prowadzonej przez Nadleśnictwo Borki. Najstarszy to byk POMRUK – do nowej podlaskiej zagrody trafił z ośrodka hodowlanego Nadleśnictwa Niepołomice.

Żubry można obserwować też z dwóch wież widokowych – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Supraśl Jarosław Karpiuk.

Żubry przyjechały do Kopnej Góry w grudniu ur., ale trzeba było im zapewnić czas na spokojną aklimatyzację, poznanie terenu i ustalenie hierarchii w tym niewielkim stadku. Z tego powodu przez pewien czas leśnicy nie udostępniali zagrody dla zwiedzających.

To szósta taka zagroda w Polsce, którą prowadzą Lasy Państwowe – mówi Dawid Iwaniuk, z-ca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. – W planach jest też rozbudowanie zagrody o dwa budynki – administracyjny i dydaktyczny oraz uruchomienie pobliskiej linii kolejki wąskotorowej, tak by można nią było przejechać z Kopnej Góry do Czarnej Białostockiej – dodaje Iwaniuk.

Pomimo, że żubry są oswojone z obecnością człowieka, przez pewien czas mogą się płoszyć przy większej liczbie ludzi, zwłaszcza głośno się zachowujących. Z tego powodu leśnicy proszą odwiedzających o ciche i spokojne zachowanie, bo to zwiększy szansę na oglądanie tych zwierząt z bliska.

Oprócz zakazu hałasowania na terenie zagrody obowiązują także inne zasady, z których najważniejsze dotyczą prób karmienia żubrów, wspinania się na ogrodzenie oraz przechodzenia. Pracownikom Nadleśnictwa Supraśl zależy zarówno na bezpieczeństwie ludzi jak i zwierząt. Cały teren zagrody jest monitorowany.

W styczniu zagroda będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach 10 -15. Wstęp wolny.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy