„Bitwa o remizy”. Wiemy, które podlaskie gminy mają otrzymać nagrodę za wysoką frekwencję w wyborach

Nawet 2,5 miliona złotych może trafić do 14 gmin z naszego regionu za największą frekwencję wyborczą. Są jednak takie samorządy, które nie otrzymają ani grosza, bo nie udało im się przekroczyć 60-procentowego udziału w wyborach.

„Bitwa o remizy” to profrekwencyjna akcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zgodnie z regulaminem – do miliona złotych na miejscową remizę otrzymają gminy do 20 tysięcy mieszkańców z największą frekwencją w wyborach.

Z opublikowanych danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w województwie podlaskim kryteria konkursu spełniły gminy Nowinka, Supraśl, Brańsk, Grajewo, Białowieża, Turośl, Łomża, Jasionówka, Giby, Mielnik, Kuźnica, Jeleniewo, Kulesze Kościelne oraz gmina Kołaki Kościelne. W tym zestawieniu rekordzistą jest gmina Supraśl z prawie 80-procentową frekwencją.

To jednak nie jedyne pieniądze, które mogą otrzymać gminy w ramach różnych akcji skłaniających do udziału w wyborach. Kolejny milion złotych – tym razem na budżet obywatelski – trafi do gmin z największą frekwencją w danym powiecie, a wszystkie gminy z frekwencją przekraczającą 60 procent otrzymają po pół miliona złotych na działania kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych oraz dla lokalnego klubu sportowego.

W ten sposób do najaktywniejszej gminy może trafić nawet 2,5 miliona złotych.

Analizując dane PKW widać, że spośród 115 gmin, bez Białegostoku, Łomży i Suwałk pieniędzy z ostatniego konkursu nie otrzyma zaledwie dziewięć samorządów z województwa podlaskiego. To między innymi gmina Nurzec-Stacja z frekwencją nieznacznie przekraczającą 56 procent czy aż dwie gminy: Narew i Czyże z powiatu hajnowskiego z frekwencją nieco powyżej 58 procent.

Red. M. L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy