100 tysięcy sztuk suma trafiło do rzeki Narew

Trwa zarybianie Narwi – sum trafił do rzeki

100 tysięcy sztuk suma trafiło do rzeki Narew w okolicach miejscowości Krzewo koło Łomży.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie kontynuuje zarybianie obwodów na których prowadzi racjonalną gospodarkę rybacką. W zarybianiu Narwi uczestniczył Janusz Wrona – zastępca Prezesa Wód Polskich.

Sum zamieszkuje duże rzeki, starorzecza oraz zbiorniki Europy Wschodniej i Środkowej. Głównym siedliskiem sumów są przede wszystkim wolno płynące rzeki. Ryby te najczęściej przebywają w głębokich jamach i wykrotach, które wykorzystują w czasie dnia jako kryjówki. Z reguły sum jest samotnikiem, zwłaszcza większe osobniki, aczkolwiek zdarza się, że poluje w niewielkich grupach. Odżywia się mniejszymi rybami, ssakami, płazami oraz małżami i rakami. Czasem poluje też na drobne ptaki wodne.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku  wprowadza do użytkowanych wód głównie gatunki drapieżne będące regulatorami ryb małocennych tzn. drobnych karpiowatych, które odpowiadają za eutrofizację zbiorników wodnych. Dorosły sum może ważyć nawet ponad 100 kg i mierzyć blisko 3 m. To ryba wyjątkowo pożądana przez wędkarzy.

W kwietniu br. pracownicy Wód Polskich w Białymstoku wpuścili do obwodu rybackiego rzeki Narew 400 tys. sztuk narybku szczupaka.

 

Array

Red. M.L.

Fot. Wody Polskie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

5 1 vote
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy