140 mln złotych podatku PIT wróciło już do podlaskich podatników!


W województwie podlaskim 85 procent zeznań wpływa do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. Dużą popularnością cieszy się usługa Twój e-PIT, z której skorzystało dotychczas blisko 90 tys. podatników. Podlaska KAS zwróciła już podatnikom 140 mln złotych nadpłaconego podatku PIT. 

Tegoroczna akcja składania zeznań PIT trwa w praktyce od 15 lutego, kiedy to Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła usługę Twój e-PIT, czyli przygotowała za podatników zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38, oraz wstępnie wypełniła zeznania PIT-28 i PIT-36.

Loogując się na stronie www.podatki.gov.pl podatnicy mogą zweryfikować, uzupełnić, a następnie zaakceptować swoje zeznanie. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku podsumowała wstępnie dotychczasowe rozliczenia według stanu na 31 marca.

Zeznań elektronicznych blisko sześć razy więcej niż papierowych. 

Do tej pory w urzędach skarbowych województwa podlaskiego podatnicy złożyli 265 tys. zeznań PIT. 85 proc. z nich wpłynęło do urzędów w formie elektronicznej, czyli za pośrednictwem systemu e-Deklaracje lub usługi Twój e-PIT. Jedynie 15 proc. to zeznania składane w formie papierowej.

Bardzo cieszy nas fakt, że większość podatników decyduje się na elektroniczną formę rozliczeń. To nie tylko najszybszy, najprostszy, ale i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT. Niezmiennie zachęcamy do załatwiania spraw urzędowych przez Internet i zdalnego kontaktu z jednostkami KAS – mówi Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. 

Wpływ na to może mieć także fakt, iż podatnicy, którzy w zeznaniu rocznym wykażą nadpłatę oraz złożą swoje zeznanie w formie elektronicznej mogą liczyć na szybszy zwrot swoich pieniędzy. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni, podczas gdy termin zwrotu nadpłaty podatku w przypadku zeznań złożonych papierowo wynosi trzy miesiące.

Pieniądze są już na kontach podatników

Tradycyjnie, jak każdego roku, znacznie więcej osób otrzymuje zwrot nadpłaconego podatku niż musi podatek dopłacić. W tym roku, jak wynika ze złożonych dotychczas zeznań, do dopłaty zobowiązanych jest 46 tys. podatników z naszego województwa, a na zwrot z urzędu skarbowego może liczyć 194 tys. podatników.

Urzędy skarbowe systematycznie przelewają zwroty nadpłaconego podatku na konta podatników, którzy już się rozliczyli. Do tej pory oddaliśmy 140 mln zł. Z kolei podatnicy wpłacili dotychczas 15 mln zł, które wcześniej wykazali w swoich zeznaniach jako podatek „do zapłaty” – mówi Radosław Hancewicz. 

Mimo obecnej sytuacji związanej z ograniczeniami w bezpośrednim dostępie podatników do urzędów, KAS realizuje swoje zadania, a urzędy skarbowe dokładają wszelkich starań, żeby rozliczenia dokonywane były na bieżąco, a zwroty sprawnie trafiały na konta podatników, którzy na nie czekają – wyjaśnia rzecznik

 

Red. M.L.

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy