17 podlaskich samorządów założyło spółkę – Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową z siedzibą w Łapach

17 samorządów z województwa podlaskiego (1.06) założyło spółkę – Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową z siedzibą w Łapach. Dzięki temu mogą liczyć na rządowe wsparcie w budowie mieszkań, a mieszkańcy na nowe lokale, które wynajmą z opcją wykupu na preferencyjnych warunkach.

To rozwiązanie dla tych, których stać na płacenie czynszu, ale nie mają zdolności kredytowej lub pieniędzy na wkład własny na zakup nieruchomości.

Bloki w ramach tego programu wybudują: Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Ciechanowiec, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Goniądz, Łapy, Michałowo, Mońki, Sejny, Sokoły, Suchowola, Gmina Suwałki, Szczuczyn, Szepietowo i Zambrów wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Pierwsza w regionie spółka – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa planuje na początek wybudować łącznie co najmniej 800 mieszkań.

Każde powołanie SIMu jest dla nas czymś wyjątkowym. Dziś dzięki naszej dobrej współpracy z podlaskimi samorządami możemy przejść do czynów. Nowe mieszkania w wysokim standardzie nie będą dłużej wyłącznie w dużych aglomeracjach – mówił prezes KZN Arkadiusz Urban w Łapach.

Prezes podkreślił także fakt, że wejście do spółki jest dla samorządów bezkosztowe, ponieważ gminy otrzymały wsparcie w wysokości 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie udziałów w spółce.

To ważna chwila dla Podlasia, ważna dla naszych samorządów i naszych mieszkańców. Ten program walczy z depopulacją w małych gminach – mówił poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko.

Z kolei burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski chwalił tę ważną społecznie inicjatywę przygotowaną i sfinansowaną przez polski rząd.

Widzę w niej przede wszystkim szansę na pobudzenie rozwoju gospodarczego Łap i nie tylko Łap, ale wszystkich innych mniejszych gmin. Oferta tanich mieszkań jest skierowana głównie dla osób młodych, które pracują, zarabiają,  ale nie stać ich na wzięcie kredytu, a są w stanie utrzymywać mieszkanie – mówił burmistrz. – Czekamy na realizację inicjatywy. Mamy nadzieję, że możliwie, jak najszybciej rozpocznie się budowa mieszkań, które będziemy mogli na tych preferencyjnych warunkach udostępnić rodzinom, które znajdują się w nieco gorszej kondycji finansowej.

W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Łapach na początek ma powstać ok. 20 mieszkań. Inwestycja ma zostać zlokalizowana na terenie gminnym przy ul. Żwirki i Wigury. Rozważane są także inne miejsca. Trwają prace nad zmianami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Powstaną mieszkania na wynajem, z niskim czynszem i możliwością wykupu na korzystnych warunkach. Co bardzo ważne, nowe mieszkania będą dużo tańsze od tych dostępnych na wolnym rynku.

Red. M.L.

Fot. UM Łapy

Na podst. Polskiego Radia Białystok i Urzędu Miejskiego w Łapach

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy