2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzięki temu kwiecień stał się miesiącem wiedzy na temat autyzmu i akceptacji osób ze spektrum autyzmu

Autyzm to zaburzenie o charakterze neurologicznym, co oznacza, że mózg działa w nieco inny sposób. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego. Wczesne rozpoznanie jest decydujące, ponieważ daje możliwość skorzystania ze specjalistycznej interwencji już w pierwszych latach życia dziecka. To natomiast zwiększa szanse na pozytywne efekty terapii maluchów, u których rozwój przebiega nieprawidłowo. Przekonały się o tym mamy dzieci autystycznych: 4-letniego Tymka i 8-letniego Alana. Opowiedziały nam o swoich doświadczeniach…

Niedowierzanie, strach, niepewna przyszłość – to uczucia, które często towarzyszą rodzicom w momencie gdy dowiadują się, że ich dziecko ma spektrum autyzmu

Pierwsze objawy autyzmu ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego, i trwają tak naprawdę do końca życia. Autyzm cechuje brak reakcji ze strony dziecka na polecenia. Brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Często zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako dziwne. Zaburzenie to ma wiele odmian. Zdarza się, że dziecko po prostu się wolniej rozwija – co często mylone jest właśnie z autyzmem. Mimo, że istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko autyzmu, nadal nie są znane konkretne przyczyny jego powstawania.

– Nie ma jednej przyczyny. Mówi się o wieloczynnikowym podłożu. Są głosy, że być może szczepionka wywołuje autyzm. Sa głosy, że może jakaś silna trauma, czy silny lęk u dziecka. Nie ma jednak potwierdzonych badań, które na ten temat by jednoznacznie się wypowiedziały. Dlatego teraz mówimy, że autyzm jest to zaburzenie neurorozwojowe o wieloczynnikowym podłożu. Również coraz więcej badaczy mówi, że genetyka wpływa na zaburzenie ze spektrum autyzmu – tłumaczy Anna Kopczuk, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej MENTOR w Białymstoku.

Jak podkreślają eksperci – ważne jest to, aby jak najwcześniej zdiagnozować to zaburzenie

Edyta Mariańska, mama 4-letniego Tymka, o tym, że synek ma spektrum autyzmu dowiedziała się, gdy miał niespełna 2 lata. Pierwsze niepokojące objawy zauważyła pani pracująca w klubiku, do którego chłopczyk uczęszczał. Tymek miał wtedy 1,5 roku. Opiekunka sugerowała, aby zbadać dziecku słuch, bo maluch nie reagował na imię, i na polecenia. Badanie słuchu nie wykazało niczego niepokojącego. Chłopczyk na początku mówił pojedyncze słowa jak: mama, tata, papa. Jednak po krótkim czasie to zanikło, a zaczęły nasilać się inne niepokojące objawy.

– Gdy synek coś chciał, to ciągnął mnie za rękę. Nie pokazywał palcem, szeregował zabawki. Miał swoje rytuały codzienne. (…) Inaczej się zachowywał niż rówieśnicy w rodzinie. I to chyba mnie najbardziej zaniepokoiło – mówi pani Edyta. – Nie wiedziałam co dalej będzie… Co czeka jego, nas jako rodziców, i największym moim marzeniem wtedy było, żeby syn zaczął mówić – mówi wzruszona pani Edyta. (…) – Z opinią od psychologa poszliśmy do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Tam u syna niestety potwierdzono diagnozę, i zaczęła się nasza droga walki z tym – dodaje pani Edyta.

Autyzm nie jest chorobą. Nie jest zaraźliwy, i nie jest ograniczeniem życia

Można go zdiagnozować u dzieci, nastolatków, ale także u dorosłych. Nieleczony może prowadzić do głębokich zaburzeń funkcjonowania, ale pamiętać należy, że autyzm ma różne oblicza, a jego charakter jest bardzo zróżnicowany.

Monika Gąsiorowska, mama 8-letniego Alana, niepokojące objawy zauważyła u syna bardzo wcześnie. I tylko ona widziała, że coś jest nie tak.

– Od samego początku rozwój Alana nie wydawał mi się zbyt harmonijny. Mam już dorosłą córkę, więc miałam pewnego rodzaju doświadczenie, i te dzieci różniły się od samego początku: zachowaniem, rozwojem. Alan był bardzo niespokojnym dzieckiem. Źle sypiał, nie utrzymywał kontaktu wzrokowego, bardzo późno zaczął mówić. Powtarzane pytania i polecenia były wielokrotnie do niego, ponieważ wydawało się jakby on tego po prostu nie słuchał, i nie rozumiał – mówi pani Monika.

Chłopczyk zaczął chodzić do żłobka, i to właśnie tam wieloletnia pedagog potwierdziła przypuszczenia pani Moniki, że należy szukać fachowej pomocy. Chłopczyk miał wtedy około 2,5 roku.

 – Naszą drogę rozpoczęliśmy od diagnozy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie otrzymaliśmy opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju, którą kontynuujemy do dnia dzisiejszego – dodaje pani Monika.

Obecny stan wiedzy i medycyny pozwala na coraz lepsze rozumienie autyzmu, a co za tym idzie – pomocy.

Wczesne rozpoznanie jest decydujące, ponieważ daje możliwość skorzystania ze specjalistycznej interwencji już w pierwszych latach, a nawet tygodniach życia dziecka. To zwiększa szanse na pozytywne efekty terapii maluchów, u których rozwój przebiega nieprawidłowo. Przekonały się o tym bohaterki naszego reportażu.

Koniecznie zobaczcie film, bo efekty w rozwoju autystycznych dzieci naszych bohaterek są niesamowite, a ich doświadczenia motywujące do wczesnego działania ?

Dziś (2 kwietnia) z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu każdy może włączyć się do akcji „Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue)

To ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks i corocznie obchodzona w dniu 2 kwietnia. Dzień ten Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w 2007r. Światowym dniem Świadomości Autyzmu. Do tej pory akcja swym zasięgiem objęła: 101 krajów na 7 kontynentach, w tym 1300 miast, 8400 miejsc i budynków oraz 1 Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Krajowe Towarzystwo Autyzmu KTA – Oddział w Białymstoku w tym roku, po raz kolejny, zaprasza na „Zaświeć Się Na Niebiesko dla Autyzmu w Białymstoku”.

„Tym samym włączamy się do ogólnoświatowych obchodów „Dnia Świadomości Autyzmu”. Symbolem tego dnia jest kolor niebieski. Akcja ta ma na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że żyją wśród nas osoby z autyzmem. Osoby te mają zazwyczaj inny sposób widzenia świata, a czasem także niecodzienne zachowania.

Zapraszamy też wszystkich do aktywnego włączenia się do akcji poprzez:

  • ubranie się na niebiesko;
  • w dniu 2 kwietnia zmienienie swego zdjęcia na facebook’u na niebieską żarówkę lub inny symbol związany z autyzmem
  • zachęcamy, by Wasze materiały oznaczyć hasztagiem: #naniebiesko;

Dołącz do nas, polub nasz fanpage i powiedz o nas swym znajomym. Być może to właśnie dzięki Tobie jakieś potrzebujące pomocy dziecko szybciej otrzyma fachową diagnozę i pomoc. Nie bądź zielony w temacie autyzmu – 02.04.2021 bądź niebieski!” – czytamy na stronie KTA Oddział w Białymstoku. 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

KTA – Oddział w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy