35. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy, w gminie Suchowola. Był kapelanem warszawskiej „Solidarności”, obrońcą praw człowieka w PRL-u, przez co narażał się służbom bezpieczeństwa. Zginął z rąk SB 19 października 1984 roku. Miał 37 lat.

Ks. Jerzy Popiełuszko, z parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, odprawiał gromadzące tłumy ludzi „Msze za Ojczyznę”. Przez reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego był oskarżany o polityczny fanatyzm. W roku 1984 roku padł ofiarą represji aparatu PRL. Został zamordowany 19 października przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wszyscy, którzy brali udział w zabójstwie, są już na wolności. Ich przełożonych uniewinniono.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku, jako męczennik za wiarę. 

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Pamięć o kapelnie trwa nadal. 19 października, o godz. 18.00 w kościele św. Stanisława Kostki, kard. Kazimierz Nycz będzie sprawował uroczystą liturgię w intencji kanonizacji bł. księdza Jerzego Popiełuszki. W jej trakcie nastąpi poświęcenie kaplicy z relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci ks. Jerzego.

W ramach tegorocznych obchodów powstała nowoczesna, narracyjna strona internetowa zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z Mszy za Ojczyznę odprawianych za życia ks. Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 października 1984 r.

20 października w Warszawie, w godz. 10-16, rozegrana będzie rodzinna gra miejska pt. „Zło dobrem zwyciężaj”.


W czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia księdza Jerzego Popiełuszki.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Facebook

Na podst. PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy