500 dodatkowych żołnierzy i 8 nowoczesnych pojazdów dla straży granicznej

20.09.2021 w MSWiA po zakończeniu odprawy ze służbami odbyła się konferencja prasowa. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w miniony weekend zmarły 3 osoby, które przekroczyły polską granicę. We wrześniu zidentyfikowano ok. 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Dodatkowo mój niepokój budzi fakt, że Białoruś w tym celu, żeby napór na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej trwał, wprowadziła ruch bezwizowy z kilkoma krajami o wielkim potencjale nielegalnej emigracji– powiedział.

Na tym etapie mogę stwierdzić, że to zorganizowany szturm na granicę polską i my się nie ugniemy. Będziemy umacniać nasze instalacje ochronne. Przekazaliśmy dodatkowy sprzęt i środki na ten cel– podkreślił szef rządu.

Do decyzji Białorusi o uruchomieniu ruchu bezwizowego z wybranymi krajami odniósł się także minister Mariusz Kamiński.

Władze Białorusi podjęły decyzję, by lotnisko w Grodnie miało status lotniska, gdzie będą mogły się odbywać loty międzynarodowe, co oznacza, że bezpośrednio przy naszej granicy możemy się spodziewać lotów z migrantami z południowej, czy z północnej Afryki– podkreślił.

Mamy coraz więcej faktów, dokumentów potwierdzających zaangażowanie służb białoruskich w sytuację na granicy. Struktury państwa białoruskiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo granic międzynarodowych są zaangażowane w proceder międzynarodowego handlu ludźmi– powiedział szef MSWiA.

Minister Mariusz Kamiński poinformował również, że okoliczności śmierci jednego z obcokrajowców będą bardzo starannie analizowane. Ma to związek z informacjami przekazanymi przez dwóch obywateli Iraku, którzy towarzyszyli zmarłemu w czasie podróży. Osoba ta mogła zażyć pigułkę otrzymaną od żołnierza białoruskiego.

Podczas konferencji prasowej szef MSWiA przekazał, że w najbliższych dniach około 500 żołnierzy Wojska Polskiego będzie dodatkowo oddelegowanych do wspierania patroli granicznych. Pojutrze Podlaski Oddział Straży Granicznej otrzyma także 8 nowoczesnych pojazdów, wyposażonych w odpowiedni sprzęt elektroniczny, zakupionych jeszcze w ramach ustawy modernizacyjnej.

Szczegóły podejmowanych przez Straż Graniczną akcji przedstawił podczas konferencji prasowej gen. dyw. SG Tomasz Praga – komendant główny Straży Granicznej. Komendant wspomniał m.in. o jeszcze jednym przypadku śmierci cudzoziemca, po stronie białoruskiej. Jak zapewnił, polscy funkcjonariusze przekazali informacje o tym fakcie swoim odpowiednikom. Zdaniem komendanta, reakcja Białorusinów była jednak bardzo późna. Komendant główny zaprzeczył również pojawiającym się w mediach białoruskich oskarżeniom, jakoby polscy funkcjonariusze przeciągnęli osobę zmarłą z terenu Polski.

To jest kłamstwo, po prostu kłamstwo– podkreślił.

Red. OKO

Fot. MSWIA Twitter

MSWiA

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy