74. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki


W Suchowoli już od kilku lat obchodzi się rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To parafia i miejsce nauki urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, który w 1984 r. został zamordowany przez Służby Bezpieczeństwa.

Niedzielne uroczystości rozpoczęło złożenie wieńców przed pomnikiem bł. ks. Jerzego w parku miejskim, następnie odbyła się msza św. z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suchowoli, którą celebrował biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko.

Tego dnia miała miejsce również prapremiera spektaklu „Psalmy Dawidowe – Psalmy Miłości i Nadziei”, w aranżacji Michała Jurkiewicza, w wykonaniu chóru i zespołu muzycznego pod jego dyrekcją. Odbył się także finał ogólnopolskiego konkursu „Piosenką zło zwyciężaj”, który zwyciężyła Blanka Mirecka.

Marszałek reprezentował podczas uroczystości Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i w jego imieniu odczytał list.

– Utrwalanie duchowego testamentu, który zostawił nam wszystkim kapelan „Solidarności”, wciąż jest i pozostanie naszym wspólnym zobowiązaniem – napisał premier. – Postać Księdza dla mnie i mojej rodziny ma szczególną, osobistą wartość. Gościłem w Okopach, spotykałem się z Jego rodziną, słuchałem opowieści najbliższych o tym wspaniałym, tak bliskim ludziom kapłanie. Dlatego wiem, jak ważne jest spotkanie w młodości osób, które na co dzień żyją wartościami takimi jak dobro, służba bliźnim, pomoc najsłabszym i głoszenie prawdy – dodał Mateusz Morawiecki.

Specjalny list napisał również wicepremier Kaczyński.


– W ten szczególny wieczór pragnę życzyć Kościołowi, Polsce, nam wszystkim, by Osoba księdza Jerzego i jego nauki, jak najmocniej żyły w sercach i umysłach obecnych i przyszłych pokoleń Polek i Polaków, by wspierały je w naszej ludzkiej codziennej walce duchowej, by zło dobrem zwyciężać – napisał do zebranych Jarosław Kaczyński.

W uroczystościach wzięli udział m.in.: członkowie rodziny bł. księdza Jerzego, jego szkolni koledzy i nauczyciele, posłowie: Mieczysław Baszko, Jarosław Zieliński, Andrzej Melak, duchowni, samorządowcy, przedstawiciele „Solidarności”, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz gospodarz wydarzenia – Michał Matyskiel, burmistrz Suchowoli.

*****

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Sprawował również funkcję duszpasterza krajowego ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r., był nękany i inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską. Został zamordowany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. W 2010 r. został beatyfikowany.

 Array

Red. OKO

Fot. Piotr Babulewicz Wrota Podlasia

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy