Uroczystości ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie

Uroczystości ku czci świętych apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie

W cerkwi w Samogródzie koło Szudziałowa w poniedziałek, 12 lipca, odbyły się uroczyste obchody święta patronów tej świątyni – Świętych Piotra i Pawła. Liturgii przewodniczył Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub.

Jak przypomniał arcybiskup, apostołowie nazywani są „pierwszymi wśród zwierzchnich”.

To różne postaci, o różnych charakterach. Apostoł Piotr to prosty rybak z Galilei, który został powołany ze swoim bratem jako pierwszy do grona apostołów. Natomiast apostoł Paweł urodził się w Tarsie, poza Palestyną. Otrzymał wysokie, jak na tamte czasy, wykształcenie. Należał do stronnictwa faryzeuszy. W drodze do Damaszku ukazał mu się Chrystus i apostoł Paweł stracił wzrok. Następnie został uzdrowiony przez apostoła Eliasza i od tego czasu stał się gorliwym apostołem Chrystusa – mówił Arcybiskup Białostocki i Gdański.

Obaj apostołowie zginęli śmiercią męczeńską w Rzymie. Jak mówią przekazy, w tym samym roku.

– Stąd też święto jest obchodzone razem. Dwie postaci o jakże różnym charakterze łączy jedna postać – Jezusa Chrystusa. Całe swoje życie poświęcili Chrystusowi, są dla nas wzorem do naśladowania – pokreśli arcybiskup Jakub.

Z tej okazji do cerkwi przybyli wierni z całego kraju. Samorząd województwa reprezentowała Wiesława Burnos.

– To ważne święto dla wyznawców prawosławia. Jako zarząd województwa wspieramy tę cerkiew, wspieramy dotacjami i nie tylko. Stąd moja obecność tu dzisiaj – mówiła.

Drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Samogródzie została wzniesiona w 1867 r., na miejscu dawnej pounickiej świątyni. Od 2010 r. świątynia jest remontowana. W 2017 r. otrzymała pięć nowych dzwonów, które poświęcił biskup supraski Andrzej. Dzięki dotacji z funduszy europejskich (w wysokości ponad 180 tys. zł), której udzielił zarząd województwa, parafia przeprowadzi remont zabytkowego ogrodzenia i bramy głównej.

Red. OKO

Fot. Kamil Timoszuk Wrota Podlasia

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy