Akcja studentów. Szukają bliźniaków genetycznych. Zobacz gdzie i kiedy

Młodość, energia i chęć niesienia bezinteresownej pomocy to ich cechy charakterystyczne. Studenci – bo o nich tu mowa – należący do ogólnopolskiej społeczności HELPERS’ GENERATION działają z myślą o innych – chorych na nowotwory krwi, którzy aby wyzdrowieć, potrzebują „bliźniaka genetycznego”.

Ideą Fundacji DKMS (instytucja odpowiedzialna za organizację tego wydarzenia- przyp. red) jest znalezienie Dawcy szpiku dla każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia. Mój przyjaciel zmarł na białaczkę i to jest zdarzenie, które mnie napędza do działania. Chciałbym, aby do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej, a skoro jeszcze nie potrafimy zapobiec samemu zachorowaniu, to chociaż wspólnie walczmy z nowotworami krwi. – powiedział Adam, studencki Lider z Krakowa.

Akcja w liczbach

Dzięki dotychczasowym działaniom studentów z całej Polski, na przestrzeni 5 lat odbyło się 1036 akcji rejestracji, podczas których zarejestrowało się 115 041 Dawców potencjalnych, a aż 633 z nich oddało szpik, dając potrzebującemu przeszczepienia Pacjentowi – szansę na życie. W wiosennej odsłonie projektu udział weźmie aż 46 uczelni z całej Polski.

Kto może zostać potencjalnym Dawcą?

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek, w przedziale wieku 18-55 lat. Waga, dopuszczająca do rejestracji w bazie, to nie mniej niż 50 kg. Wystarczy przyjść, na organizowaną przez studentów akcję, wypełnić formularz rejestracyjny, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka i na tym etapie – to tyle!

Każdy z nas jest inny, ale jednocześnie wyjątkowy. Wyjątkowy, ponieważ nosimy w sobie szansę na nowe życie dla osoby chorej, potrzebującej przeszczepienia szpiku. Wystarczy tę szansę wykorzystać. Ktoś mądry kiedyś powiedział, że nie damy rady sami zmienić całego świata, ale możemy odmienić czyjeś życie, by w jego oczach ten świat zmienił się na lepsze. Wy macie teraz szansę to zrobić. Ja swoją wykorzystałem – oddając szpik potrzebującemu Pacjentowi –  teraz WASZA kolej. Liczę na Was! – powiedział Sebastian, Lider i Dawca szpiku.

Gdzie się udać w celu rejestracji?

Do tego wydarzenia przystąpiły również dwie uczelni ze stolicy Podlasia. Każda z nich udostępniła swoje budynki, jako miejsce przyjmowania potencjalnych dawców. Od 1 do 5 kwietnia w godzinach od 10.00 do 16.00 na Medycznym, a od 9.00 do 15.00 na UwB. Poszczególne dni i miejsca akcji HELPERS’ GENERATION prezentują się następująco:

Uniwersytet w Białymstoku:

  1. Instytut Chemii – hol główny, ul. Ciołkowskiego 1K, 15-245 Białystok, 1 kwietnia
  2. Wydział Pedagogiki i Psychologii, Bud. A – Hol Główny, ul. Świerkowa 20, 15-328 Białystok, 2 kwietnia
  3. Wydział Prawa – Hol Główny, ul. Mickiewicza 1, 15-213 Białystok, 3 kwietnia
  4. Wydział Historyczno-Socjologiczny – Hol Główny, Plac NZS 1, 15-420 Białystok, 4 kwietnia
  5. Wydział Ekonomii i Zarządzania – Hol Główny, ul. Warszawska 63, 15-062 Białystok, 5 kwietnia

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: 

  1. Collegium Uniwersum – parter ul. Mickiewicza 2c, 15-222 Białystok, 1 kwietnia
  2. Centrum Dydaktyczno-Naukowe Wydziału Nauk o Zdrowiu (hol główny), ul. Szpitalna 37, 15-295 Białystok 2 kwietnia
  3. Collegium Pathologicum – parter Waszyngtona 13, 15-269 Białystok, 3 i 4 kwietnia
  4. Collegium Uniwersum  – parter, ul. Mickiewicza 2c, 15-222 Białystok, 5 kwietnia

Przebieg rejestracji

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:
– przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
– pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
– wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.
Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, potencjalny Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesiące. Gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent, chorujący na nowotwór krwi, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich Pacjentowi.
Jakie są metody pobrania?
– pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
– pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)

Więcej informacji o terminach akcji na poszczególnych uczelniach oraz projekcie HELPERS’ GENERATION można znaleźć na stronie: https://www.dkms.pl/pl/dni-dawcy

Jest to kolejne obok, Wampiriady, wydarzenie, w którym to studenci pokazują swoje zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi.

Trwa ,,Wampiriada 2019″

 

Red. Michał Krawczeniuk

Fot. DKMS

https://www.facebook.com/events/2043353699047670/

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy