Białostocka Hagia Sophia. Jaka jest historia cerkwi pw. Mądrości Bożej?

Hagia Sophia

 Nie da się ukryć, że województwo podlaskie w dużej mierze jest znane z przepięknych cerkwi. Nic dziwnego – w końcu w samym Białymstoku, co piąta osoba jest wyznania prawosławnego. W całym Podlasiu, wiernych jest około 200 tysięcy. Jedną z najciekawszych świątyń w Białymstoku jest cerkiew Mądrości Bożej, inspirowana Stambulską Hagią Sophią.

 

To właśnie białostocką Hagię Sophię postanowiliśmy odwiedzić z kamerami

„Hagia Sophia” w języku greckim oznacza „Mądrość Bożą”, czyli odwieczne Boże Słowo, stając się Jezusem z Nazaretu – wytłumaczył nam ks. Anatol Konach, proboszcz parafii pw. Mądrości Bożej. Niezwykle gościnny ksiądz Kościoła Prawosławnego przybliżył historię cerkwi – zarówno oryginalnej, jak i białostockiej.

„Początek to rok 1987. Przyjechał patriarcha Dymitrios z Konstantynopola [aby poświęcić kamień węgielny pod budowę cerkwi – przyp.].  Ja byłem wtedy wikariuszem parafii Świętego Ducha. Pogoda była paskudna, a wizyta się przeciągnęła, gdyż milicjanci powieźli patriarchę przez Łomżę” – mówi proboszcz.

 

Z tego wydarzenia ostały się jedynie zdjęcia, które przechowuje parafia. Budowę cerkwi rozpoczęto w tym samym roku. Freski, które możemy zobaczyć wewnątrz świątyni, wykonała czteroosobowa grupa malarzy. Przewodził jej prof. Konstantinos Xenopoulos.

„Cerkiew została wykonana z cegły. Niektórzy architekci byli oburzeni, że Hagia Sophia powinna zostać wykonana z białego marmuru – tak jak oryginał. Jednak nasze skromne możliwości nie pozwoliły na to. Mając to na uwadze, postanowiłem kilkanaście lat temu, że chociaż wnętrze powinno przypominać oryginalne ściany” – dodaje ks. Anatol.

 

„Największe wydarzenie muzyczne w cerkwi? Myślę, że każda liturgia”

Mówiąc o białostockiej Hagii Sophii, nie można pominąć fenomenalnej akustyki pomieszczenia. Odpowiednia budowa uniemożliwiła powstawanie zjawisk pogłosu i echa. Sprzyja to organizacji chórów przez parafię. Aktualnie funkcjonują tam cztery profesjonalne chóry, a w przygotowaniach są jeszcze dwa dziecięce. Białostocka świątynia stała się także ośrodkiem upowszechniania muzyki cerkiewnej.

„Wszystko dzięki bardzo dobrej akustyce. Głos leci przez 7,5 sekundy – i to nie ja mierzyłem ze stoperem w ręku, a elektroniczne urządzenia. Poza tym świątynia jest obszerna i wygodna do odprawiania świętych obrzędów”

Zobacz film:

Ikoną jest każdy człowiek

Podczas rozmowy z księdzem proboszczem, dowiedzieliśmy się, że bardzo często pojawia się niezrozumienie, czym jest ikona. Choć większość z nas kojarzy ją z malunkiem świętego na drewnie, okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

„Zapominamy, że wizerunek świętego czy świętej może być wyrażony także na innych materiałach. Sięgając głębiej, zapominamy, że to człowiek – konkretnie chrześcijanin – jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Każdy z nas jest ikoną, jeśli idzie ścieżką Bożą” – tłumaczy ks. Anatol.

 

Pełna rozmowa z księdzem Anatolem Konachem, jak i nagranie cerkwi znajduje się w filmie dostępnym na naszym kanale.

Red. Kamil Dąbrowski / Maciej Walesiuk

Fot. Kamil Dąbrowski

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy