Białystok. Kończą się prace budowlane przy szpitalach tymczasowych

Kończą się prace budowlane przy szpitalach tymczasowych w Białymstoku

– To, co wydawało się niemożliwe, staje się faktem. Kończymy budowę szpitali tymczasowych w naszym regionie. Mam nadzieję, że te obiekty, jeśli będzie taka konieczność, będą służyć osobom potrzebującym, które zachorowały na COVID-19 – mówił podczas piątkowej (20.11) konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Briefing prasowy w sprawie szpitali tymczasowych powstających w województwie podlaskim.

Oba szpitale powstają w Białymstoku. Jeden w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego, drugi w nowym budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którym miał być oddział pulmonologii.

Szpitale tymczasowe zapewnią ok. 170 miejsc (90 w USK i 80 w hali UMB) dla pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji. W każdym jest założona instalacja tlenowa. Trwają ustalenia szczegółowych kryteriów przyjęcia chorych.

– Sukcesywnie powiększamy bazę łóżkową dla pacjentów z koronawirusem w naszym regionie. Przekształcamy wybrane szpitale w całości – te, które posiadają oddziały zakaźne lub obserwacyjno-zakaźne, zabezpieczamy łóżka również w tych placówkach, które nadal przyjmują pacjentów niezakażonych. Jeśli chodzi o szpitale tymczasowe – w pierwszej kolejności chcemy uruchomić miejsca w USK przy ul. Żurawiej. Potem w zależności od potrzeb w hali UMB – to miejsce będzie w gotowości – wyjaśniał na konferencji wojewoda podlaski.

Prace budowlane w szpitalach tymczasowych potrwają do końca listopada.

Wkrótce przy hali UMB zostanie zainstalowany zbiornik tlenowy. Rozpocznie się również proces wyposażania placówek. Pozyskanie sprzętu nastąpi w ramach zasobów Agencji Rezerw Materiałowych oraz indywidualnych zakupów finansowanych przez wojewodę podlaskiego z budżetu państwa.

Dyrektor Wydziału Infrastruktury w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Ewa Stachowicz oceniła, że cały proces inwestycyjny przy tworzeniu szpitali tymczasowych przebiega sprawnie. Podkreśliła, że jest to efekt starań wszystkich osób, które przy tym współpracują.

Wybudowane zostały boksy modułowe, doprowadzono sieć elektryczną, wodno-kanalizacyjną, tlenową. Przygotowane są pomieszczenia socjalne – podzielono je na „czyste” i „brudne”. Wydzielono pomieszczenia służące do przyjęcia pacjenta – poinformowała dyrektor Ewa Stachowicz.

Trwa poszukiwanie kadry oraz przygotowanie tych osób, które już się zgłosiły do pracy.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (szpitala patronackiego) dr hab. Jan Kochanowicz powiedział, że do pracy w obu lokalizacjach potrzeba łącznie 34 lekarzy: internistów, zakaźników, anestezjologów i 180 osób personelu średniego.

– Dostaliśmy pozytywne sygnały od różnych służb, które delegują zatrudnionych u siebie ratowników medycznych i pracowników medycznych, którzy w tej chwili pracują w innych zawodach – chodzi m.in. o strażaków i osoby, które ukończyły kurs pierwszej pomocy – mówił dyrektor USK.

Zgłoszenia cały czas przyjmuje Wydział Polityki Społecznej PUW. 

 

Zobaczcie w naszej relacji filmowej jak powstawał szpital tymczasowy w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy ul. Wołodyjowskiego ?

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

PUW w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy