Białystok. Kończy się proces kilkudziesięciu pseudokibiców piłkarskich

Ostatnie wnioski dowodowe stron rozpoznał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Białymstoku w procesie kilkudziesięciu osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców piłkarskich, oskarżonych m.in. o czerpanie korzyści z prostytucji, pobicia, bójki z fanami innych drużyn czy propagowanie faszyzmu

Proces trwa od blisko trzech lat. Na rozprawie zaplanowanej na kwiecień powinno dojść do zamknięcia przewodu sądowego i końcowego wystąpienia prokuratora. Na maj sąd przewidział terminy mów końcowych obrońców i samych oskarżonych.

Dwa obszerne akty oskarżenia białostockiej delegatury Prokuratury Krajowej, połączone przez sąd w jedną sprawę, obejmują łącznie 46 osób powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców Jagiellonii Białystok. Sprawa ma charakter wielowątkowy, bo dotyczy zarzutów działania w trzech zorganizowanych grupach przestępczych w latach 2009-2013.

Chodzi m.in. o organizowanie bójek (tzw. ustawek) z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, również z regionu, propagowanie ustroju faszystowskiego oraz czerpanie korzyści z prostytucji. Są też zarzuty dokonania innych przestępstw np. bezprawnego pozbawienia wolności w celu wymuszenia zwrotu zobowiązań finansowych czy rozliczeń.

Według prokuratury, przestępstwa były popełniane w różnych składach osobowych. Niektóre z osób mają w zarzutach pojedyncze czyny, np. udział w bójce z pseudokibicami innych klubów sportowych, inne – również kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Tzw. ustawki objęte zarzutami, to m.in. bójka w stolicy z pseudokibicami Legii Warszawa z sierpnia 2011 roku, czy podobne starcie z pseudokibicami Piasta Gliwice z maja 2013 roku na trasie szybkiego ruchu w Łódzkiem. Są też i takie bójki np. z pseudokibicami Sparty Augustów, Wigier Suwałki, ŁKS Łomża, Resovii Rzeszów, Stali Stalowa Wola czy Chełmianki Chełm.

Część oskarżonych odpowiada też przed sądem za propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i narodowościowym oraz za to, że z pobudek rasistowskich i narodowościowych popełniali przestępstwa. Chodziło m.in. o napaści i pobicia na tym tle, ale również np. malowanie na murach: „SS”, „NSDAP”, „Jude raus!” „White power”, swastyk czy innych symboli faszystowskich, albo publiczne okrzyki: „Nie przepraszam za Jedwabne”.

W zarzutach pojawia się m.in. sprawa finału piłkarskiego Pucharu Polski z udziałem Jagiellonii i Pogoni Szczecin z maja 2010 roku w Bydgoszczy. Według śledczych, podczas inscenizowanych zdjęć grupowych niektórzy białostoccy pseudokibice wznosili rękę w geście faszystowskiego powitania.

Kolejna grupa zarzutów to uprowadzenia i pobicia, kwalifikowane jako bezprawne pozbawienie wolności i uszkodzenie ciała. Według śledczych chodziło np. o zemstę za kradzież sterydów, czy rozliczenia finansowe. Są też zarzuty nakłaniania do prostytucji i czerpania z takiej działalności korzyści finansowych.

Proces w pierwszej instancji trwa od maja 2021 roku. Na kolejne rozprawy stawia się jedynie część oskarżonych.

W poniedziałek białostocki sąd okręgowy rozpoznał ostatnie wnioski dowodowe obrońców. Odrzucił m.in. wniosek dotyczący włączenia do akt sprawy informacji (wydruków stron internetowych) o legalnych, zorganizowanych walkach kibiców. Zwrócił uwagę, że zarzuty dotyczą bójek organizowanych wyłączenia na podstawie porozumień grup kibicowskich, a nie legalnych starć pod egidą jakiejś organizacji, np. w formule MMA.

Oddalił też wniosek o przekazanie przez policję i prokuraturę do akt sprawy informacji o tym, czy i jak prowadzone były podsłuchy wobec oskarżonych. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury, by zweryfikować poprzez system PESEL dane osobowe oskarżonych. Chodzi o to, że w dwóch aktach oskarżenia, które następnie zostały połączone w jeden, są różnice w pisowni nazwisk niektórych oskarżonych. To utrudnia np. sprawdzenie statusu dotyczącego wcześniejszej karalności tych osób.(PAP)

Red. M. L.

Fot. zdjęcie ilustracyjne / arch. Podlaskie 24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy