Białystok. Radni PiS apelują do wojewody o szybkie uchylenie uchwały ws. ulicy im. „Łupaszki” w Białymstoku

Ulica Łupaszki na osiedlu Skorupy w Białymstoku budzi ogromne kontrowersje. Została nazwana imieniem majora Szendzielarza „Łupaszki” w kwietniu 2018 roku. Inicjatorami byli radni PiS, którzy mieli wtedy większość w Radzie Miasta. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski postulował, by nosiła nazwę „Podlaska”.

 

W nowej radzie przewagę mają radni Koalicji Obywatelskiej. Zasiedli w niej także przedstawiciele mniejszości prawosławnej. Wśród radnych KO pojawiły się głosy, że Łupaszko nie jest bohaterem.

 

Zobacz: Białystok. Spór o ulicę Łupaszki

 

Niedługo po tym, gdy tablice z imieniem patrona stanęły przy chodnikach, ktoś nakleił na nich hasła „zbrodniarz”. Na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. „Łupaszko – morderca!”. „Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!”. Tablice zostały również oblane czerwoną farbą.

 

Zmiana nazwy ulicy przegłosowana jednym głosem

 

Po licznych, burzliwych dyskusjach zmiana nazwy ulicy została przegłosowana 28 października na posiedzeniu Rady Miasta. Zadecydował o tym tylko jeden głos. Trzynastu radnych poparło zmianę nazwy ulicy. Dwunastu było przeciw. Pierwotnie ulica miała nosić nazwę 100-lecia Praw Kobiet. W trakcie sesji radni Koalicji Obywatelskiej wprowadzili poprawkę, przychylając się do pomysłu prezydenta Truskolaskiego i nadali jej nazwę „Podlaska”.

 

Zobacz: Nie będzie ulicy Łupaszki w Białymstoku. Zaważył jeden głos

 

Wojewoda wszczął postępowanie w sprawie uchwały Rady Miasta Białystok

 

„Analiza uzasadnienia podjętej uchwały daje podstawy do stwierdzenia istotnego naruszenia zapisów Konstytucji RP, tj. art. 7 stanowiącego, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa, art. 2 wskazującego na zasady demokratycznego państwa prawnego oraz zasadę zaufania do państwa oraz art. 19 Konstytucji RP, zgodnie z którym Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość” – głosi uzasadnienie zawiadomienia skierowanego do rady.

 

W ocenie prawników wojewody, obowiązek działania zgodnego z prawem, w połączeniu z zasadą zaufania, wymaga – po stronie organów władzy publicznej – uzasadniania „ze szczególną starannością” swoich rozstrzygnięć. W tym kontekście uważają, że uzasadnienie uchwały w zakresie, w jakim zawiera ono ocenę działań Zygmunta Szendzielarza „nie jest w pełni zgodne z potwierdzonymi faktami”. Do tego – jak napisali – „neguje ustalenia kompetentnych instytucji państwowych m.in. Instytutu Pamięci Narodowej”.

 

Zobacz: Wojewoda unieważni uchwałę Rady Miasta w sprawie ulicy Łupaszki? Już rozpoczął procedurę

 

Radni PiS apelują do wojewody o szybkie uchylenie uchwały ws. ulicy im. „Łupaszki” w Białymstoku

 

Z apelem do wojewody o wnikliwe, ale i pilne rozpatrzenie skarg, które do niego zostały złożone w związku z podjętą uchwałą, zaapelowali w poniedziałek (18.11.) radni miejscy PiS.

Wpłynęły w sumie cztery takie skargi. Współautorem jednej z nich jest radny PiS Paweł Myszkowski.

 

„W skardze odnoszę się do uchybień względem regulaminu rady miasta, który jest integralną częścią statutu miasta. Apelujemy do pana wojewody, aby pochylił się nad tymi uwagami i wnikliwie to rozpatrzył” – mówił dziennikarzom Myszkowski.

 

Według niego, są to kolejne argumenty, oprócz przywoływanych przez wojewodę, za wydaniem rozstrzygnięcia nadzorczego i uchyleniem uchwały.

 

„Apelujemy, by wojewoda jak najszybciej unieważnił tę uchwałę. Próbujemy wskazać, że jest to tak ważny problem. Że nie ma na co czekać, tylko trzeba wnikliwie się temu przyjrzeć i unieważnić uchwałę, która narusza dobre imię bohatera narodowego (…). Na sesji padło wiele oskarżeń pod adresem majora Szendzielarza „Łupaszki” niezgodnych z faktami historycznymi” – dodała radna PiS, Agnieszka Rzeszewska.

 

Mówiła też, że większość rady – podejmując uchwałą o zmianie nazwy ulicy na Podlaską – nie wzięła pod uwagę zebranych podpisów ponad 2 tys. osób przeciwnych takiej zmianie.

 

„O tym w ogóle nie ma mowy w uzasadnieniu tej uchwały. Uważamy, że jest to podważenie regulaminu rady miasta, ale przede wszystkim chcemy walczyć o dobro imienia bohatera narodowego” – dodała radna.

 

Powinniśmy jak najszybciej skończyć z tą sytuacją, w której politycy próbują zajmować się robotą historyków” – apelował natomiast Tomasz Madras z PiS. 

 

Wojewoda na wydanie swojej decyzji ma czas do końca listopada

 

W trybie nadzoru nad działalnością prawną samorządów, wojewoda już półtora tygodnia temu wszczął postępowanie w sprawie uchwały Rady Miasta Białystok dotyczącej zmiany nazwy ulicy im. mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na ulicę Podlaską. Na wydanie swojej decyzji ma czas do końca listopada. Jeśli stwierdzi nieważność tej uchwały, radni będą jeszcze miała możliwość odwołania się do sądu administracyjnego.

 

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska / Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy