Białystok. Rozpoczęło się głosowanie na pomysły zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2024

Od 26 września do 9 października trwa głosowanie na pomysły zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2024. Oddać głos może każdy mieszkaniec Białegostoku, zarówno dorosły, jak i niepełnoletni. Do wyboru jest 119 projektów – 38 ogólnomiejskich i 81 osiedlowych.

W tej edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 184 projekty – z tego 119 zakwalifikowało się do głosowania. Zrealizowanie wszystkich kosztowałoby budżet Miasta ponad 106 mln zł. W ramach BO 2024 do rozdysponowania jest 12 mln zł (5 mln zł na zadania ogólnomiejskie, 7 mln zł na osiedlowe). To, ile projektów zostanie wybranych do realizacji, zależy od liczby głosów białostoczan, a także szacowanego kosztu poszczególnych przedsięwzięć. Zadania będą wybierane na podstawie dwóch list rankingowych, aż do wyczerpania puli środków.

Lista projektów jest zróżnicowana. Każdy znajdzie coś dla siebie. Są pomysły dotyczące zieleni, rekreacji, miejsc wypoczynku, infrastruktury drogowej, a także działania kulturalne i społeczne. Zachęcam wszystkich mieszkańców do oddawania głosów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Białostoczanie mogą wybierać spośród:

8 projektów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem – programy zdrowotne, sprzęt medyczny, monitoring,

35 – z kategorii budowa, remonty i modernizacje budynków, modernizacja obiektu szkolnego, elewacja, remont przestrzeni szkolnej,

24 – dotyczących sportu i rekreacji (budowa i modernizacja boisk, placów zabaw, siłowni pod chmurką itp.),

13 – „zielonych” (nasadzenia drzew i skwerów, miniparki, ogrody, miejsca wypoczynku, zagospodarowanie i uporządkowanie terenu, zielone przystanki i in.),

16 – związanych z infrastrukturą drogową,

13 – kulturalno-społecznych i sportowych,

10 – w kategorii „inne” (np. zakup wyposażenia, zakup pojazdów).

Wśród 81 zadań osiedlowych najwięcej zakwalifikowano do głosowania z osiedli Antoniuk (6), Bojary (6) i Piasta II (7).

Trzeba pamiętać, że zgodnie z zasadami BO zagłosować można tylko jeden raz – wypełniając kartę do głosowania w wersji elektronicznej lub papierowej. Można wybrać maksymalnie 4 projekty ze wszystkich zakwalifikowanych do głosowania. Osoby niepełnoletnie też mogą głosować, jednak zgodę na to musi wyrazić rodzic lub opiekun prawny – wypełniając formularz dołączony do karty głosowania.

W przypadku głosowania przez internet (ankieta) trzeba zaznaczyć wybrane projekty oraz wpisać adres email, na który zostanie wysłany link aktywacyjny. Kliknięcie w ten link jest potwierdzeniem oddania głosu. W przypadku wypełnienia papierowej karty do głosowania trzeba podać numery ID wybranych przez siebie zadań.

Głosowanie w formie elektronicznej odbywa się na stronie bialystok.pl. Natomiast w wersji papierowej można zagłosować w Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej 1, w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. J.K. Branickiego 3/5 lub w mobilnym punkcie do głosowania (30 września, 1, 7, 8 października w godz. 11.00-15.00 na Rynku Kościuszki).

Wyniki głosowania poznamy do 31 października

Budżet Obywatelski funkcjonuje w Białymstoku od 2013 roku. W ubiegłorocznej edycji frekwencja była rekordowa – 78 402 (ważne karty). Pierwszy projekt na liście w kategorii ogólnomiejskiej zdobył prawie 9,5 tys. głosów. Zaś pierwszy w kategorii osiedlowej uzyskał poparcie niemal 8 tys. głosów.

Red. M.L.

Fot. UM Białystok

Urz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy