Białystok. Spacer historyczny i konsultacje społeczne ws. Parku Kulturowego Dojlidy

Nieformalna grupa mieszkańców „Ręce precz od Dojlid” (10 maja) zorganizowała spacer historyczny po białostockim osiedlu Dojlidy. Organizatorzy tego przedsięwzięcia opowiedzieli o początkach Dojlid, kolejnych epokach, które je ukształtowały, oraz i tym dlaczego warto aby w tym miejscu powstał Park Kulturowy Dojlidy

Organizatorzy opowiedzieli m.in. o historycznym układzie urbanistycznym i zabytkach jednego z najstarszych osiedli w mieście. Chętnych do poznania tej historii nie brakowało. Zebrała się kilkudziesięciu osobowa grupa.

– Dojlidy są idealnym miejscem, by taki park powołać do życia. Dzielnica ta łączy w sobie zabytki – te widoczne od razu i mniej oczywiste – historycznie ukształtowany układ urbanistyczny, ekumenizm i różnorodność przyrodniczą – mówi Maciej Rowiński-Jabłokow, jeden z inicjatorów historycznego spaceru po Dojlidach.

Uczestnicy mogli poznać m.in. historię Stawu Młyńskiego. Ich zdaniem, tak ważny i cenny m.in. przyrodniczo teren w Białymstoku, powinien być szczególnie chroniony.

Jako mieszkańcy Dojlid od blisko 10 lat walczymy o taki plan, żebyśmy mogli tu spokojnie żyć. Jest tu mnóstwo cennych zabytków, historyczny układ. Uważam, że Dojlidy jak najbardziej zasługują na to, żeby w tym miejscu powstał park kulturowy. Chcemy też wyjaśnić mieszkańcom, że utworzenie takiego terenu nie musi wiązać się z różnymi ograniczeniami – tłumaczy Maciej Rowiński-Jabłokow.

Dojlidy są jednym z najstarszych osiedli w mieście, który zachował swój pierwotny charakter.

Mamy do czynienia z miejscem, które zachowało do dzisiaj swój charakter. Mnóstwo dziedzictwa związanego z historią Białegostoku. To m.in. zabytki przemysłowe, sakralne czy mieszkalne. Nie należy stawiać pytania czy powinniśmy to osiedle wyjątkowo chronić. Po prostu powinniśmy je chronić i dbać o nasze dziedzictwo – mówi Andrzej Kłopotowski, pasjonat historii Białegostoku i dziennikarz.

Mieszkańcy osiedla Dojlidy złożyli wnioski do białostockich radnych o podjęcie uchwały w sprawie rozpoczęcia prac na Parkiem Kulturowym Dojlidy

Grupa radnych złożyła projekt uchwały do Biura Rady Miasta, i w tej chwili jest procedowany na poziomie Biura Rady Miasta – dodaje Andrzej Kłopotowski.

Sprawa jest na etapie uzgodnień.

Temat był omawiany na komisji zagospodarowania przestrzennego i ochrony środowiska (…) I dziś spotykamy się tutaj na miejscu, w ramach takiego spaceru, żeby zobaczyć te wszystkie szczegóły z bliska – mówi białostocki radny Paweł Myszkowski.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy