Białystok. Świąteczne paczki trafiły do osób potrzebujących


W Wielką Sobotę (3.04) na placu przed Zespołem Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Kościelnej 3 w Białymstoku osoby samotne, ubogie i potrzebujące otrzymały paczki z żywnością oraz gotowymi daniami świątecznymi

Wolontariusze, wspierani przez Grupę Ratowniczą Nadzieja i Wojska Obrony Terytorialnej, rozdali około 1000 paczek z żywnością.

Akcję przygotowała Caritas we współpracy z Fundacją Rodziny Czarneckich. Podobnie jak przed rokiem, zastąpiła ona śniadanie wielkanocne dla kilkuset osób. Nie było ono niemożliwe do zorganizowania ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

 

ZOBACZ RELACJĘ: Świąteczne paczki trafiły do osób potrzebujących

Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek podkreślił, że to już kolejne święta w okresie pandemii. Przypominał, że Wielkanoc to dla chrześcijan święta radosne.

Posiłek wielkanocny jest bardzo symboliczny (…), dlatego też chcemy, żeby ci, którzy są samotni, doświadczają jakichkolwiek trudności, biedy, żeby także byli z nami razem – mówił.

W paczkach zalazły się tradycyjne potrawy na śniadanie wielkanocne

Był żurek z białą kiełbasą, wędliny, pasta jajeczna, sałatka jarzynowa, baby wielkanocne czy pieczywo. Znalazły się też produkty spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Każda osoba otrzymała dwie paczki – jedną z żywnością, drugą z potrawami na wielkanocne śniadanie.

W przygotowania do wydarzenia włączyli się również uczniowie Zespołu Szkół Katolickich, którzy przygotowali kartki świąteczne do tych paczek.

Żywność poświęcił bp Henryk Ciereszko, administrator Archidiecezji Białostockiej

Bp Ciereszko podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej akcji. Życzył „Bożych, pełnych nadziei i ufności” świąt wielkanocnych. Podkreślał również znaczenie okazywania w codziennym życiu wzajemnej pomocy.

Chrystus zmartwychwstały, który jest pośród nas, on również uczy nas i prowadzi nas ku temu, byśmy się ze sobą wszelkim dobrem dzielili – powiedział bp Henryk Ciereszko.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zaznaczył, że pandemia koronawirusa ogranicza możliwości spotkań z bliskimi.

Tak liczna państwa obecność pokazuje, że mimo tych ograniczeń potrzebują państwo, by pochylił się nad państwem drugi człowiek i by ta pomocna dłoń została do was skierowana – powiedział Rafał Rudnicki.

Natomiast Robert Jabłoński z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego podkreślił, że ważne jest, aby w okresie świątecznym osoby potrzebujące poczuły się zauważone.

To jest moment w roku, w którym warto rozejrzeć się i w gronie najbliższej rodziny, i popatrzeć szerzej na ludzi, którzy nas potrzebują – mówił Robert Jabłoński.

Wielkanocną akcję wsparło kilkudziesięciu darczyńców

Są wśród nich przedsiębiorstwa, osoby prywatne oraz wolontariusze. Partnerem strategicznym jest Województwo Podlaskie i Miasto Białystok.

 

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska / Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy